vratič

Nálev z vratiče pomáhá na zahradě i domácím mazlíčkům

Ačkoliv vratič obecný (Tanacetum vulgare) je v zásadě jedovatou rostlinou, jeho účinek pro zahradu je neopominutelný. Jednak jeho žluté kvítky přilákávají užitečný hmyz, jako jsou včely, čmeláci a motýli, dále pak odpuzuje nejrůznější škůdce, a to jako čerstvá bylinka i ve formě nálevů, a navíc odhání blechy a klíšťata z psího či kočičího pelíšku. Nálev z vratiče tedy pomáhá na zahradě i domácím mazlíčkům.

Jak použít čerstvý vratič

Čerstvý vratič můžete umístit v blízkosti psího či kočičího pelíšku, a zbavíte se tak obtížných blech a klíšťat. Pozor jen na to, že vratič je jedovatý, takže by neměl být zvířaty okusován (umístěte ho pod pelíšek, nebo do plátěného sáčku). Stejně tak můžete nať vratiče s květy umístit pod matraci ve své posteli a prý se tak zbavíte roztočů.

Jak použít usušený vratič

Vratič můžete také usušit, suší se v kytkách zavěšených květenstvím dolů, a poté použít v šatních skříních jako přírodní prostředek proti molům.

Studený extrakt z vratiče

Studený extrakt z vratiče vyrobíte tak, že dvě hrsti listů vratiče vložíte do 1 litru studené vody a necháte 2 dny louhovat. Poté scedíte a používáte neředěné jako insekticid proti molicím anebo jako fungicid proti plísním (zejména proti rzi a plísni cibulové). Rostliny postřikujeme 2x denně.

vratič obecný - Nálev z vratiče pomáhá na zahradě i domácím mazlíčkům

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                 Vratič

Odvar z vratiče

Opět použijte asi 2 hrsti listů vratiče a nechte je přejít varem (asi 5 minut). Po vychladnutí sceďte a používejte neředěné, zejména účinný je proti housenkám obaleče jablečného, ale i proti všudypřítomným dřepčíkům (na zelí, ředkvičkách aj.)

Tekuté hnojivo z vratiče

Tekuté hnojivo z vratiče připravíte tak, že listy a květy vratiče (asi 2 hrsti) zalijete litrem vody a necháte týden louhovat. Poté scedíme a ředíme s vodou v poměru asi 1:10. Toto hnojivo se dá použít na rajčata a papriky, funguje i jako fungicid proti plísním. Rovněž je vhodné na všechnu brukvovitou zeleninu.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář