Tento citrus je jediný, který můžete v zahradě pěstovat po celý rok. Citronečník je vůči zimě v našich podmínkách odolný. Jeho plody, malé citronky, nejsou jedlé, to mu však nic neubírá na dekorativním charakteru.
Citronečník trojlistý (Poncirus trifoliata) je jediným ze zástupců citrusů, který přečká zimu na venkovním stanovišti. Jeho domovem je severní a střední Čína a Korea. Jeho plody připomínají citron nebo také mandarinku, nejsou však určené ke konzumaci, v našich zahradách je keř pěstován jako okrasná dřevina. Často jeho plody zdobí holé větve až do zimy.
Většinou dorůstá výšky tří metrů, na teplém místě i pěti metrů. Citronečník trojlistý je hustý, trnitý a opadavý keř. Větve se různě kříží a proplétají, v mládí jsou zelené a nepoddajné. Na sobě mají tuhé trny, velikosti 2-4 cm. Listy citronečníku nejsou totožné s ostatními citrusy, jsou trojčetné, dělné a pokud je rozemnete v prstech, tak aromatické.
V dubnu a květnu se na keři objevují poměrně velké květy (3-6 cm), podobné jako u ostatních citrusů. Tím je citrusovník dekorativní nejen plody, ale i květy.
Plody jsou velké přibližně 4 cm v průměru a pokud jsou zralé, tak mají sytě žlutou nebo žlutooranžovou barvu. Povrch je plstnatý a mají svíravou, nahořklou chuť, jsou tedy určeny k dekorativním účelům.
Jak na pěstování citronečníku
Místo mu vybereme chráněné před větrem a dostatečně slunné, nejlépe jižně orientované. Vysazujeme na jaře do lehčí a výživné půdy s kyselou reakcí. Zkontrolujte sazenici, měla by mít neporušený kořenový obal. Zasadíme stejně hluboko nebo i o něco hlouběji než byla zasazena ve školce. Potřebuje dostatečnou zálivku. Vyberte pro citronečník dostatečně prostorné místo, roste do šířky. Je vhodný vysadit jako solitér.
Jak hnojit
V první polovině vegetačního období bude citronečník vděčný za hnojení kyselými, bezchlorovými hnojivy. Platí zde méně je někdy více.
Řez
Pokud už na stanovišti keř roste několik let, můžeme těsně před příchodem jara větve trochu prořezat, aby ke keříku mohlo sluníčko.
Mladé rostlinky jsou citlivé na mráz, můžete je umístit první zimu do skleníku nebo u kořenového krčku zasypat kompostem a okolo ještě navrstvit listí. Na vrch můžeme dát chvojí nebo netkanou textilii. Stejně tak můžete obalit i celou rostlinu. Starší rostlinky už zimu v pořádku přečkají.
Množení
Množit citronečník jde semeny i vrcholovými řízky. Semena najdeme v každém plodu. Vysejeme je do pařeniště nebo skleníku, semena se nesmí přemokřit, zároveň potřebují dostatek světla.
Vrcholové řízky vsadíme do rašeliny obohacené perlitem nebo pískem. Zakořeňování je na dlouhou dobu a rostlinky i pomalu rostou. Řízky i semenáče musí první zimu přečkat ve skleníku.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Citroník třílistý pěstuji již asi patnáctý rok. Je to keř který nedoporučuji v případě malých dětí, neboť jeho až deseticentimetrové pevné ostré trny dokáží nepříjemně zranit. Několikrát mě ho na zahradě ohryzali zajíci, proto doporučuji do uzavřených ploch. Pěstování a údržba je jednoduchá = prostě roste. Loni jsem vysadil asi kolem stovky semenáčků pro známé. Jediné varování je: Pozor na děti a na zajíce!
Jardo,jestli to bude možné,chtěl bych koupit dvě sazenice,děkuji za odpověď Honza Korf Žatec
Dobrý den Jardo též bych měl zájem koupit dva stromky pokud to bude možné děkuji.
Citronečník jsem vysadil asi 3x a pokaždé zmrzl. Veliký jsem ho viděl jen ve vnitřní Praze, kde je o 2oC tepleji než v okolí. Mohou ale být chráněná místa kde se zadaří. Asi by měl zůstat zajímavostí, neboť v jižních státech USA se šíří a zamořuje krajinu. Plody jsou nepoživatelné. Zatím mám asi 6 rostlinek z opadaných plodů ze stromu v Botanické zahradě na Slupi. Tam prospívá a plodí, chráněný ze všech stran skleníky. Příští výsadbu zkusím, až budou mít semenáčky metr výšky a 1 cm průměr v krčku. pak snad uspěji, když nepřijde zima s -20oC.
O pěstování citronečníku nemá smysl se pokoušet, pokud mu nemůžete zajistit kyselý substrát. Podobně jako je nutný pro pěstování azalek a pěnišníků. Na vápník reaguje citronečník výraznou chlorozou. Rostlinná pletiva pak špatně vyzrávají, větvičky mají nízkou zimovzdornost a prosychají. Také estetická hodnota keříku je v takových případech mizivá.
Ahoj…No vidíte a mě letos jeden zašel…Možná nesnáší prudké změny teplot,jaké byly letos