okrasná tráva

Jak v zahradě pěstovat okrasné trávy? Bez počáteční péče se neobejdou

Okrasné trávy v zahradách mají pověst nenáročného solitéru. Ale co když právě vaše ozdobnice nebo jiná kráska z jejich rodu neroste vůbec tak, jak jste si představovali? Možná jste chybu udělali už v samotném začátku, naštěstí se vše dá napravit.

Pro začátek si vybírejte druhy, kterým se na našich zahradách jednoduše líbí. Před zimou se obejdou jen s malou vrstvou mulče, v létě jim postačí zálivka jen během toho nejsuššího období. Jde zejména o ozdobné druhy:

  • ozdobnice (Miscanthus),
  • dochanu (Pennisetum),
  • prosa (Panicum),
  • kostřavy (Festuca) ,
  • ovsíře (Helictotrichon),
  • ostřice (Carex).

Výsadba na jaře i na podzim

Termíny pro výsadbu jsou v zásadě  dva: zjara (od dubna až do května) a na podzim (během září a října). Zejména podzimní termín je nutné dodržovat, aby rostliny stihly do zimy řádně zakořenit a lépe odolávaly mrazům. Vysadíte-li ozdobné trávy během léta, nijak to nevadí, jen už nestihnou do konce sezóny plně představit svou krásu, takže toho pravého wow efektu se dočkáte až příští rok.

Jde sice o suchomilné rostliny, přesto si bezprostředně po výsadbě zvýšenou péči zaslouží. Po vysazení vyžadují vydatnou zálivku, která podpoří růst kořenového systému. V prvních dvou až třech měsících by měl být substrát v okolí neustále vlhký (ovšem rozhodně ne přemokřený).

Důležité je také hnojení. Pořiďte si hnojivo pro okrasné trávy a podpořte celý proces třemi vydatnými dávkami během prvních dvou týdnů po výsadbě.

ozdobnice čínská - Jak v zahradě pěstovat okrasné trávy? Bez počáteční péče se neobejdou

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                             Ozdobnice čínská

Vhodná výsadba, ideálně do skupinek…

Sazeničky okrasných trav nikdy nesázejte samostatně, mnohem lépe se jim daří v menších skupinkách. Vytvoří si tak potřebné mikroklima a společně se lépe brání proti prorůstání plevelů. Dejte si pozor, abyste během procesu nenarušili kompaktní kořenový bal.

A jak je to se stanovištěm? Všeobecně platí, že nízké barevné trávy (např. s růžovým květenstvím) potřebují mírný polostín a o něco více vlhkosti. Vysoké „obyčejné“ trávy se pak rády poperou i s přímým sluncem. Zejména barevné odrůdy mohou při tužších zimách namrzat, a je tedy vhodné svěřit je výsadbě do volné půdy co nejdříve.

Okrasné trávy – dlouhověké rostliny, které potřebují řez

A to je už k péči o okrasné trávy téměř vše. Na vhodném stanovišti vydrží řadu let, pokud se postaráte i o správný řez. Dekorativní květenství přes zimu ponechte, pouze je svažte dohromady. Poskytnou útočiště užitečným druhům hmyzu  a ochrání kořeny před namrzáním.

Velmi brzy na jaře však suché části odstraňte, aby nedocházelo k potlačení růstu nových stvolů. Jednou za 4-5 let rovněž staré trsy zmlaďte rozdělení a rozsazením. Budou vzdušnější a méně náchylné k chorobám vzniklým z přebytku vlhkosti – zejména rzi a nejrůznějším hnilobám. Při takové péči vám okrasné trávy vydrží na zahradě v perfektním stavu po mnoho a mnoho let.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář