jahodova trava

Jahodovou trávu zná málokdo. Přitom nabídne nádherné aroma, pestré využití i jednoduchou péči

12.5.2021
1 846 Zobrazení

Jahodová tráva: Hledáte něco nevšedního pro svou zahradu? Pak může být jahodová tráva přesně tím pravým. Jde o obchodní název, po kterým se ukrývá obyčejný záplevák vonný (Cephalophora aromatica). Ale nenechte se jeho jménem odradit. Umí toho nabídnout opravdu hodně.

Můžeme se setkat také s názvy jako ananasová tráva nebo Helenium aromaticum. Všechny nám však říkají jediné – s její vůní bychom se rozhodně měli seznámit.

Starý známý – i když ne tak docela

Pokud se podíváme do pěstitelských příruček, pak zjistíme, že na našich zahradách už jeden záplevák zcela běžně pěstujeme. Jde o záplevák podzimní (Helenium autumnale), který se skvěle hodí do trvalkových záhonů. Zaujme zejména svými velkými, jasně žlutými květy a znají ho zejména zahrádkáři, kteří se zajímají o využití „květin našich babiček.“

To záplevák vonný (Cephalophora aromatica) tak velkou výhodu skvělého prvního dojmu nemá. To se však změní, jakmile okolo záhonku s ním projdete. Voní totiž opravdu zajímavě – ze všeho nejvíce připomíná jeho aroma směs čerstvých jahod a karamelu, ovšem někteří v něm cítí právě i zmiňovaný ananas. Na rozdíl od svého bratrance je tenhle záplevák jednoletý, ale jeho květy – i když jsou menší – potěší rovněž zářivou žlutí. Vypadají doslova jako malá sluníčka.

Záplevák poroste skoro sám – kamkoliv ho vysijete

trava jahodova - Jahodovou trávu zná málokdo. Přitom nabídne nádherné aroma, pestré využití i jednoduchou péči

Zdroj foto: User:BotBln, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Pokud si chcete do zahrady tuto výjimečnou květinu pořídit, neměli byste otálet. Vysévá se totiž nejpozději v polovině května a to přímo na místo, kde ho chceme pěstovat. Může nás tak svou krásou potěšit v záhonech, ale i ve větších nádobách. Záleží jen na nás. Stačí vysít a občas zalévat – žádné hnojivo není třeba. Už za dva měsíce se poté můžete těšit na bohatá a krásná květenství, vonící jako pestrý ovocný pohár z té nejlepší cukrárny.

A kam se tahle kráska hodí? Dosahuje maximálně střední výšky, takže ji směle můžete umístit okolo chodníčků a zahradních cest, nebo ji použít na obrubu záhonů. Tady všude se vám skvěle zavděčí.

Kam ji jednou vysijete, tam už zůstane

Ovšem pozor, schopnost zápleváku přežít i v těch nejhorších podmínkách by vám neměla zůstat utajena. Koneckonců, o tom svědčí jeho rodové jméno. Necháte-li jeho semena volně vypadnout do půdy, vyklíčí na jaře znovu. Umísťujte ho tedy jen tam, kde vám podobné aktivity vadit nebudou – anebo se omezte jen na jeho pěstování v nádobách.

Záplevák vonný lze použít i do čaje

Ale nemusíte zůstávat jen u obyčejné okrasy zahrady. Záplevák se skvěle hodí i k řezu – a to jak do vázy (především jakou součást větších kytic), tak i jako květina vhodná pro sušení. Stačí ho zavěsit „hlavou dolů“ na vhodné místo a usušené květy později uložit do vzduchotěsné nádoby.

I jejich malé množství vám nádherně provoní čaj. Budete z něj cítit jahody, ananas i karamel – a to zcela přirozeně, bez přidání jakékoliv umělé chemie. Pěstovat tuhle květinu tak rozhodně doporučujeme.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

15 − 12 =