serik obecny

Pořiďte si do zahrady šeřík. Můžete vybírat z různých barev i vůní

Šeříky a jejich kultivary pocházejí z šeříku obecného (Syringa vulgaris), který byl i samotný velmi oblíbený v zahradách. Postupem času se z tohoto základního šeříku vyšlechtilo tolik kultivarů, že vám budou oči přecházet, když si budete mít vybrat jen jeden do své zahrady.

Šeřík obecný

Podívejme se nejprve na šeřík obecný. Ten pochází z hor jihovýchodní Evropy. Jeho obliba stoupala po staletí, a to zejména pro jeho složená květenství, která nádherně voní. Keř dorůstá výšky až 7 m a roste v každé půdě, snad jen kromě výrazně kyselé. Péče o šeřík není náročná. Můžeme jej tvarovat a po odkvětu se doporučuje odstranit květenství, aby nevytvořila semena, což by keř oslabovalo.

Fialově kvetoucí šeříky

Syringa vulgaris Belle de Nancy

Tento kultivar má slézově zbarvená poupata, která se mění ve fialovo-růžové květy. Vůně je svěží a typicky šeříková.

Syringa vulgaris Decaisne

Tento šeřík kvete opravdu hojně, má mohutné laty, které jsou vyplněné jednoduchými namodralými květy. Voní velmi silně.

Syringa vulgaris Katherine Havemeyer

Tady máme spíše bujně rostoucí keř, který má mnoho lat s plnými květy. Květy mohou dokonce překrývat listy. Korunní cípy květů jsou laločnaté, barva je většinou světlá až růžovofialová. Zajímavá je i vůně – připomene vám směs koření a šeříku.

Syringa vulgaris Olivier de Serres

Tento šeřík patří k těm ranějším. Poupata jsou růžová a rozkvétají v levandulově zbarvené květy. Laty jsou velké a husté. Dávejte jen pozor, že mladé keře kvetou spíše chudě, takže na plnou krásu si budete muset nějaký čas počkat.

Syringa vulgaris Paul Deschanel

Tento šeřík je svým vzrůstem spíše stromem, který roste dost vzpřímeně. Má štíhlé laty s purpurovými až modročervenými květy a voní spíše slaběji.

serik fialova - Pořiďte si do zahrady šeřík. Můžete vybírat z různých barev i vůní

Zdroj foto: pixabay

Růžově kvetoucí šeříky

Syringa vulgaris Charles Joly

Jedná se o vzpřímeně rostoucí keř, kvete hojně, ačkoliv laty jsou poměrně malé. Květy má plné, purpurové barvy a slabě voní. Oproti ostatním šeříkům má dovnitř stočené korunní cípy, které odhalují i svou vnější, světlejší barvu.

Syringa vulgaris Mrs. Edward Harding

Tento šeřík je vskutku synonymem pro ušlechtilost. Laty jsou vzpřímené, kuželovité, s růžovo-slézově zbarvenými květy. Nejvnitřnější korunní lístky jsou zatočeny dovnitř a to dodává květům jakoby skvrnitý vzhled. Výhodou je, že bujně roste, nevýhodou by snad mohlo být, že voní jen slabě.

Syringa vulgaris Rustica

Plnokvětý kultivar má hustě kvetoucí laty s růžově zbarvenými květy, které vykvétají z růžových poupat a v průběhu kvetení je pak k vidění i jejich světlejší střed. Voní jen lehce, ale velmi příjemně.

serik ruzova - Pořiďte si do zahrady šeřík. Můžete vybírat z různých barev i vůní

Zdroj foto: pixabay

Dvoubarevně kvetoucí šeřík

Syringa vulgaris Sensation

Tento šeřík si svůj název opravdu zaslouží. Kvete totiž dvoubarevnými květy, které jsou karmínově zbarvené a olemované stříbrobílým proužkem. Byl vyšlechtěn v roce 1938 v Nizozemí a dodnes je díky své dvoubarevnosti velkou kuriozitou. Jedinou nevýhodou pro zahradu je snad jen to, že voní poněkud mdle až zatuchle.

Bíle kvetoucí šeřík

Syringa vulgaris Miss Ellet Willmott

Bílý šeřík má nejprve zelená poupata, která vykvétají v plné bílé květy s jemnou vůní. Jedná se o pozdnější šeřík, který kvete od poloviny května do konce června.

serik bila - Pořiďte si do zahrady šeřík. Můžete vybírat z různých barev i vůní

Zdroj foto: pixabay

Žlutě kvetoucí šeřík

Syringa vulgaris Primrose

Jediným žlutě kvetoucím šeříkem je Primrose. Žlutá barva přechází do krémové. Výhodou je kompaktní vzrůst, nevýhodou pak nepříliš příjemná vůně.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít