zombia wikiepdia

Hledáte nevšední palmu na zahradu? Pořiďte si zombii

6.1.2019
2 068 Zobrazení

Palmy na našich  zahradách už přestávají být novinkou – naopak, pěstitelé teď hledají stále krásnější a nápaditější kousky, kterými by ohromili své okolí. A palmy z rodu Zombia splňují obojí, a navíc vás z pozemku hned tak nevytlačí.

Tenký kmen, hustě osázený dlouhými trny, a vzdušné vějíře svěže zelených listů je pro zombie charakteristický. Existují dvě teorie o tom, kde přišly tyto palmy ke svému zvláštnímu jménu. Ta první říká, že se z jejich kmínků vyřezávaly (a možná stále ještě vyřezávají) figurky pro obávané rituály woodoo na Haiti, druhá přisuzuje to zvláštní pojmenování prostě jen výjimečnému vzhledu celé rostliny.

Chudý rod z říše rostlin

Ale mluvit o rodu Zombia zní honosněji, než je tomu ve skutečnosti. Najdeme v něm totiž jen jednu jedinou palmu – Zombia antillarum. Při nákupu se tedy rozhodně nemůžete splést. Zatím jde u nás spíše o specializovanou sezónní nabídku, ale to se postupně mění.

K mání však bývají především větší, a díky tomu i draží kusy. Ovšem má to svůj důvod. Zombie totiž jen velmi pomalu roste. Je tedy ideální do zahrady, kterou chcete mít už „hotovou.“ Nikam se neroztahují, nepoženou se až k nebi – zůstanou na místě, kde jste je zasadili.

Jen teplo a sluníčko, víc zombie nepotřebují

Ve své domovině na Haiti a v Dominikánské republice (ostrov Hispaniola) zabírají zombie nejraději suché a slunné svahy, kde se jiným rostlinám nedaří. A u nás jim budou vyhovovat stejné podmínky.  Častěji hynou na příliš vydatnou zálivku než na cokoliv jiného. S mrazuvzdorností je to ovšem horší – do věku 10-15 let vyžadují zombie na zimu uklizení do sklepa, a ani později na tom nejsou lépe. -10°C, to je hranice, pod níž nelze jít. Pěstujte je tedy jako hrnkové rostliny a udělejte si na ně místo v zimní zahradě nebo světlém sklepě. Za odměnu vám do zahradu vnesou pořádnou porci exotiky, a to na dlouhou řadu let.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář