prstolistá pelargonie t

Prstolistá pelargonie se stále častěji používá jako rostlina do truhlíků. Může za to její zajímavý vzhled

6.1.2019
2 196 Zobrazení

Možná vás to při pohledu do truhlíku ani nenapadne. Prstolisté pelargonie začínají v truhlících nahrazovat ty klasické, a nemá na tom podíl jenom jejich netradiční vzhled. A jak to s nimi tedy vlastně bylo?

Na začátku této malé skupiny pelargonií stála pravděpodobně pelargonie páskatá (zonale). První rostliny objevili botanici u hotelu v Michoacanu na západě Mexika, a to už v roce 1950. Dlouhou dobu se soudilo, že sem tuto nezvyklou květinu dovezli námořníci až z dalekého Tchaj-wanu. To se však nakonec nepotvrdilo. Původ květiny byl po dlouhou dobu záhadou, nakonec vědci došli k názoru, že jde o náhodnou mutaci právě pelargonie páskaté.

Květy jako hvězdičky, listy jako dlaň

Dokud se nepodíváte na listy prstolistých pelargonií (Formosum), jejich příbuznost s obyčejnými balkonovými muškáty byste nepředpokládali ani náhodou. Květy jsou velké, hvězdnicovité, s dlouhými okvětními plátky. Mohou přecházet v ombré odstíny nebo těšit oko jen jednou barvou.

Dodnes bylo vyšlechtěno jen si 40 kultivarů, v evropských sbírkách jich však najdete sotva polovinu. Jsou k dostání v klasické, ale také miniaturní či dokonce mikrominiaturní formě. Potěší vás tedy i tam, kam se vám klasické muškáty nevejdou.

Jejich listy se už těm běžným od muškátů podobají více. Vypadají jako malé dlaně, ale mohou být i úzce členěné, tmavé, světlé – stačí si jen vybrat. Dobře drží vodu, takže ihned nepovadnou, když na ně občas se zálivkou zapomenete.

Jinak je péče o prstolisté pelargonie stejná, jako o jejich staré známé příbuzné. Nepřelévejte ji, občas ji přihnojte a nezapomeňte odstraňovat staré květy. Rostliny pak lépe pokvetou. Poradí si s nimi i začínající pěstitelé a kvést budou až do brzkého podzimu. Vzhledem k tomu, jak špatně se shánějí, doporučujeme si na zimu uchovat alespoň řízky, nebo uložit muškáty do světlého sklepa a na jaře je radikálně omladit. Odmění se vám.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

Zavřít