Calceolaria

Vypěstujte si kalceolárii čili pantoflíček. Velice atraktivní rostlina

Pantoflíček je pokojovka se zářivými květy, které jsou v barvách žlutá, oranžová, červená a smetanová. Mají neobvyklý nafouklý tvar. Rostlinu lze zakoupit v období jara. Kvete krátce, ale výrazně.

Znát ji můžete podle několika názvů, nejznámější je asi pojmenování pantoflíček, říká se ji ale také kalceolárie nebo dmurolet. Kalceolárie (Calceolaria herbeohybrida) je barevná a atraktivní rostlina. Její domovinou jsou horské lesy peruánských a chilských And.

Rostlina je zajímavá svými květy, které jsou váčkovité a svůj název získaly podle nezvyklého tvaru. Také jsou velmi pestře zbarveny. Pantoflíček patří mezi krátkověké pokojové rostliny, obvykle se kupuje v předjarním a jarním období, často se využívá jako dekorace na velikonoční stůl. Pokud rostlině budete věnovat správnou péči, budete se z jejich květů těšit přibližně měsíc. Dorůstá do výšky 20-50 cm.

kalceolaria - Vypěstujte si kalceolárii čili pantoflíček. Velice atraktivní rostlina

Jak pěstovat pantoflíček

Pantoflíčku vyhovuje slunné stanoviště, ale zároveň takové, kde nesvítí přímé sluneční paprsky. Nejlépe se mu daří při teplotě 15-180 C. Pokud byste měli doma přetopeno nebo vybrali pantoflíčku místu u radiátoru, začal by shazovat pupeny a květy.

Semena pantoflíčku vysejte v létě nebo na podzim. Zlehka je naneste na povrch substrátu, semena porostou, až teplota substrátu dosáhne 180 C. Pěstování ze semen je obtížné a může se stát, že neporoste. Mnohem jednodušší je koupit si ho v květinářství již předpěstovaný.

Nároky na pěstování

Pantoflíček potřebuje dostatečnou zálivku, zemina by neměla nikdy vyschnout. Rostlině svědčí odstátá voda pokojové teploty. Pantoflíček nepřelévejte, voda by neměla přijít do styku s listy. Rostlině prospívá vyšší vzdušná vlhkost, ale přímé rosení by mohlo způsobit hnilobu listů. Můžete pantoflíček umístit nad širokou misku, do které dáte mokré kamínky. Takto pomůžete udržet vlhkost bez rizika hniloby. Rostlině můžete přilepšit 1x za 14 dní tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář