Pelargonie

Pelargonie známe jako okrasné rostliny. Umí ovšem i léčit

Pelargonie neboli muškáty zná asi většina lidí. Zdobí nejeden okenní truhlík. Kořen jednoho druhu pelargonie, pocházející z afrického kontinentu, má velmi zajímavé účinky. Pojďme se s nimi blíže seznámit.

 Pelargonia sidoides je vytrvalá rostlina pocházející z Jižní Afriky. Odedávna je používána africkými domorodci k léčbě. Rostlina se řadí mezi vytrvalé a má dužnaté, červené kořeny. Její listy jsou okrouhlé srdčité s dlouhým řapíkem. Květy jsou tmavě červené.

Z rostliny se využívá její kořen. Ten má tmavou až červenohnědou barvu. Na povrchu je kůra rozpraskaná. Obsahuje například fenolické látky, tanniny, flavonoidy, kumariny, fytosteroly. Z kořene se získává extrakt, který je potom součástí léčivých přípravků.

Jak se k nám léčivá pelargonie dostala?

Pelargonium 200x300 - Pelargonie známe jako okrasné rostliny. Umí ovšem i léčit

Daderot / CC0

V roce 1897 přicestoval do Afriky, na doporučení svého lékaře, Angličan Charles Henry Stevens. Trpěl pokročilou tuberkulózou, věřil, že africké klima by mu mohlo ulevit. Při svém pobytu v Africe poznal domorodého léčitele, který mu nabídnul léčivý nápoj, právě z uvedené pelargonie. Ten užíval 2x denně. Po třech měsících se do Anglie vracel téměř vyléčený.

Ve své vlasti začal léčivý extrakt propagovat. Nejprve vědeckou společností nebyl přijat, protože rostlina byla neznámá, stejně tak i obsažené látky. Po identifikaci rostliny a následné analýze, byly potvrzeny zajímavé účinky. Až v roce 1970 se dostalo pelargonii plné pozornosti.

Jaké má pelargonia sidoides účinky?

  • antibakteriální, antimykotický a antivirový účinek
  • imunostimulační účinek
  • účinky proti gram-pozitivním i gram-negativním bakteriím
  • využívá se především k léčbě infekcí dýchacích cest – bronchitida, tonsilitida, sinusitida, nachlazení

Pelargonia sidoides roste pouze na území Jižní Afriky, ještě nedávno se extrakt získával z divoce rostoucích rostlin. Nějakou dobu trvalo, než se podařilo rostlinu vypěstovat a založit plantáže. Sklizeň není úplně tak jednoduchá, rostliny se sklízí jedenkrát za tři roky, právě za tuto dobu se v pelargonii nahromadí dostatečné množství účinných látek a v potřebné kvalitě. Rostlina je sklízena i s kořenem, a tak se musí vypěstovat nová rostlinka. Extrakt je volně ke koupi v lékárnách. Lze ho koupit v tekuté formě nebo tabletkách. Extrakt mohou užívat i děti.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář

CAPTCHA


Zavřít