mamota

Mamota neboli kalmie – jedovatý keř s krásnými květy

Mamota: Mamoty neboli kalmie si můžete pořídit jako okrasné do své zahrady, ale měli byste dbát na to, aby se ke keřům nepřiblížila domácí zvířata ani děti. Celý keř je totiž jedovatý.

Jak mamota vypadá

Mamota je přímý keř, s jednoduchými vstřícnými nebo střídavými listy. Květy jsou uspořádané v latách, okolících nebo hroznech. Jsou velmi krásné a zejména kvůli květům se keře s oblibou pěstují v zahradách. Plodem je tobolka s množstvím semen.

Odkud mamoty pocházejí

Mamoty původně pocházejí z Ameriky, převážně ze Severní Ameriky. Odtud se pak rozšířily jako okrasné do zahrad v Evropě, Asii a severní Africe.

mamota kalmia 600x401 - Mamota neboli kalmie – jedovatý keř s krásnými květy

Zdroj foto: Sledziu1, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Jak mamoty pěstovat

Mamoty potřebují půdu jako rododendrony, tedy mírně kyselou. Vždy je vhodné přidat jim do půdy rašelinu. Rozhodně je nevysazujte na vápenité půdy. Má ráda slunce, ale nesvědčí jí polední úpal přes horké léto. Lepší bude polostinné stanoviště nebo jakékoliv dodatečné zastínění. Jinak bude mít popálené listy. Vysazovat je můžete na jaře, aby zakořenily přes vegetační období. Při podzimní výsadbě by mohly namrzat. V zimě je raději přikryjte chvojím.

Jaké mamoty se hodí pěstovat na zahradě

Na našich zahradách se můžete setkat se dvěma druhy mamot – mamotou širokolistou a mamotou úzkolistou. Ty však mají mnoho kultivarů, takže si můžete vybrat přesně tu, která se vám hodí. Kultivar Kalmia latifondia „Nancy“ má květy s výraznými barvami – od bílé, přes růžovou až po sytě vínovou. Kalmia latifondia „Kaleidoscope“ má květy tmavě skořicové barvy, avšak s výrazným bílým lemem – je opravdu krásná jako solitéra. A Kalmia latifondia „Ostbo Red“ má zase zvonkovité květy sytě červené barvy.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář