Pilea

Pilea peperomioides: Rostlina, kterou objevili nadšenci dřív, než botanici

Už se asi nedozvíme, který Nor si tuhle nenápadnou rostlinku přivezl ve 40. letech 20 století jako suvenýr z Číny. Faktem ovšem zůstává, že se jí velmi dařilo, rychle se šířila i po dalších domácnostech a botanikům pěkně zamotala hlavu. Trvalo téměř 40 let, než ji dokázali zařadit do té správné škatulky. Říká se jí taky palačinková kytka. Dříve se hojně vyskytovala na parapetech našich babiček, a dnes se na ně zase triumfálně vrací. A jak správně pěstovat pileu peperomioides?

Chinese money plant alias čínská penízková květina

Pilea peperomioides - Pilea peperomioides: Rostlina, kterou objevili nadšenci dřív, než botanici

Zdroj foto: en.wikipedia.org

Odpusťte nám ten otrocký překlad, ale právě takhle se téhle krásce v místě její původní domoviny říká. Není divu – vždyť její malé, sytě zelené, lesklé a okrouhlé listy se tak trochu podobají mincím. I když v Číně roste zejména v subtropických až tropických podmínkách, na pěstování doma je nenáročná.

Pilea peperomioides má ráda pokojovou teplotu a světlo, ovšem na plném slunci se jí dařit nebude. Popálilo by jí listy – v přírodě totiž roste pod keři a vysokými stromy. Cítí se skvěle v běžné zemině pro pokojové rostliny, ale nepohrdne dobrou drenáží – nasypte proto na dno květináče trochu štěrku.

Zavděčíte se jí mírnou zálivkou, přísušky snáší vcelku dobře. Nesnáší ovšem zalévání příliš tvrdou vodou z kohoutku – tehdy se začínají na listech tvořit skvrny. Pokud k tomu dojde, zapracujte do půdy lžičku až dvě kávové sedliny. Stav se rychle upraví do normálu.

Ideální rostlina do malých bytů

Bude se jí líbit i na parapetu v malém květináči. Neobejde se ovšem bez pravidelného rosení nebo postavení květináče na misku s kamínky. Ale se zálivkou to raději nepřehánějte. Listy potom černají, odpadávají a celá rostlina postupně uhyne

Pokud chceme, aby Pilea peperomioides  pěkně rostla, dbáme na to, abychom květináč každé 1-2 dny o čtvrtinu otočili. Listy se pak nebudou vytahovat za světlem a rostlina bude působit kompaktněji a dekorativněji.

Nejčastější potíže při pěstování? Neatraktivní vhled

Čas od času to postihne každou pileu. Stonky se zkrátka směrem od země vyholují. Je to nevratný proces – tam, kde jednou list odpadl, už žádný další nevyroste. Jakmile tedy vyholování přeroste únosnou míru, zaštípněte vrchol rostliny, umístěte ho do sklenice s vodou a vypěstujte si Pileu peperomioides pěkně od začátku. Ze samotných listů vám nevyroste, i když čas od času pustí ve vodě kořeny. Po přesunu do květináče vždy uhynou.

Během velkých letních veder se pak mohou listy palačinkové květiny kroutit, ztrácet svůj lesk nebo žloutnout. Za vše mohou příliš vysoké teploty a s přicházejícím podzimem se stav obvykle upraví. Žloutne-li rostlina dlouhodobě, je na vině přílišná zálivka. Vyjměte ji z květináče, odstraňte všechny hnědé kořeny a zasaďte ji do vhodné zeminy. Rychle se znovu vzpamatuje.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít