bazalka

Jak pěstovat bazalku?

Bazalka je aromatická bylinka, která může svou vůní odradit komáry. Hodí se proto pro pěstování v oknech nebo poblíž posezení na zahradě, abyste se zbavili tohoto dotěrného hmyzu. Navíc má bazalka hojné využití v kuchyni i v homeopatii. Jaké zásady dodržovat, chcete-li si vypěstovat krásný keřík bazalky?

  • Expozice: plné slunce s odpoledním stínem doporučeným v horkém podnebí.
  • Kdy je třeba pěstovat: pozdní jaro, přibližně dva týdny po posledním předpokládaném datu mrazu.

Jak pěstovat bazalku?

Velmi dobré je předpěstovat si bazalku doma (nebo ji pěstovat jenom v interiéru). Teprve silné sazeničky se přesazují do zahrady. V takovém případě zasejte semena asi osm týdnů před konečným termínem mrazu ve vaší oblasti. Lehce pokryjte semínka půdou a udržujte je vlhké (ne mokré) až do klíčení. Lze také zasít přímo do zahrady (dva týdny po posledním mrazu).

Jak pečovat o bazalku

Nevysazujte bazalku ven příliš brzy, protože má nulovou toleranci k mrazu a chladnému počasí. Bazalku nemusíte hnojit. A nepotřebuje ani hodně vody (pokud během jednoho týdne nepršelo, ráno ji zalijte). Pokud už musíte zalévat, dělejte to brzy ráno, protože bazalka je náchylná k houbovým nemocem.

bazlka - Jak pěstovat bazalku?
Pěstování bazalky v květináčích

Bazalku můžete pěstovat v květináčích uvnitř i venku, ale nekombinujte ji s jinými bylinami, protože potřebuje prostor pro dobrou cirkulaci vzduchu, aby se snížilo riziko vývoje onemocnění. Bazalka v květináči potřebuje doplnit živiny – hnojte ji jednou za měsíc vyváženým tekutým organickým hnojivem.

Houbové onemocnění

Houbová onemocnění jsou častá, zvláště při vlhkém počasí. Bazalka infikovaná fusarium (srpovnička), je jedním z nejčastějších onemocnění. Projevuje se hnědými pruhy, zkroucenými stonky a náhlým poklesem listů. Na toto onemocnění bohužel neexistuje lék a je vhodné bazalku co nejdříve vyhodit (nedávejte ji do kompostu). A nesaďte na takovém místě několik let bazalku ani mátu, abyste neinfikovali nové rostliny.

Můžeme bazalku spotřebovávat i tehdy, když kvete?

Ano můžete. Ale pro prodloužení životnosti je dobré pravidelně zastřihávat špičku bazalky. Podpoří do i nový růst a předchází to kvetení.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít