bobkovišeň

Bobkovišeň zvládne pěstovat každý

Hledáte nenáročný keř do vaší zahrady, který by se dal pěstovat jako solitéra i ve skupinkách, nebo dokonce jako jednoduchý živý plot – např. kolem květinové zahrádky? Pak je pro vás bobkovišeň ideální volbou.

Odkud pochází

Bobkovišeň roste planě od Balkánu po Kavkaz, liší se délkou listů: zatímco na Balkáně má listy dlouhé asi 5 cm, na Kavkaze až 25 cm. Díky šlechtění vzniklo mnoho kultivarů s různě dlouhými listy.

Bobkovišeň lékařská

Nejznámějším druhem je bobkovišeň lékařská (Laurocerasus officinalis). Dorůstá výšky až 3 metrů a šířky až 6 metrů. Kvete od dubna do května hrozny bílých květů. Pozor: všechny části keře jsou jedovaté – i plody, které jsou ze začátku červené, potom černé. Upozorněte na to zejména děti!

Jak bobkovišeň pěstovat

Přestože bobkovišeň poroste prakticky všude a i bez vašeho zásahu, je lépe vysadit ji do mírně kyselé půdy. Jako stanoviště volte polostín, kde půda méně vysychá. Po odkvetení je dobré květy odřezat, aby nezrály do plodů. Pokud máte dospělé rostliny, které již nerostou, můžete jim dopřát důkladný řez, který je omladí. Stejně tak po silné zimě, pokud jsou některé větve a listy spáleny mrazem, rostlině pomůžete důkladným řezem.

Jiné druhy a kultivary bobkovišní

Pokud chcete mít na zahradě nějakou zvláštnost, můžete sáhnout také po kultivaru Camelliifolia, který má listy krátké a zahnuté dozadu jako kamélie.

Kultivar Laurocerasus Otto Luyken je zase o něco menší, dorůstá jen 1 metru, má tmavozelené listy dlouhé 10 cm a může kvést dvakrát do roka – na jaře a na podzim.

Posledním druhem je bobkovišeň portugalská (Laurocerasus lusitanica), která roste volně v Portugalsku a Španělsku a může dosáhnout až 20 metrů. Přestože v našich podmínkách by dosáhla maximálně 10 metrů výšky, příliš ji do zahrady nedoporučujeme, protože tvoří husté stěny z listů (je vhodnější do parků) a také je velmi náchylná na mráz – rostliny spálené mrazem odumírají.

 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář