boubelka velkokveta

Boubelka velkokvětá? Zaujme krásnými zvonkovitými kvítky

Boubelka je nenáročná trvalka se zvonkovitými, velkými květy, které připomínají rozkvetlý zvonek. Její obliba spočívá v tom, že nepotřebuje téměř žádnou péči. Je mrazuvzdorná.

Boubelka velkokvětá (Platycodon grandiflorus) pochází z východní Asie, její výskyt je ve východní Číně, Koreji a Japonsku, také na ruském Dálném východě. Řadí se do čeledi zvonkovité. Je to vytrvalá rostlina, která má přímou lodyhu. Doroste výšky přibližně 30 –  50 cm. Květy jsou poměrně velké, pětičetné, poupata jsou nafouklá. Většinou mají květy modrou nebo purpurovou barvu, ale je k dostání i bílá nebo růžová varianta. Plodem je tobolka.

Roste na křovinatých stráních, ale i v lesních lemech, slunných loukách a pastvinách. Kvete od června do srpna. Boubelka je oblíbená rostlina, která připomíná zvonky, jen má více miskovitý květ. Ke koupi je v různých kultivarech, které se liší výškou a barvou květů.

  • Boubelka ˇFuji Pink´ má růžové květy a kvete od července do srpna
  • Boubelka ´Codo Double White´ se pyšní bílými květy a kvete v období červen – červenec
  • Boubelka ´Hakon Blue´ kvete fialovomodrými květy, kvete od června do září
  • Boubelka ´Astra Double Blue´ má krásné a bohaté květy modré barvy. Kvete v období červen – září

boubelka kvet - Boubelka velkokvětá? Zaujme krásnými zvonkovitými kvítky

Jak boubelku pěstovat

Rostlina má ráda půdu propustnou, výživnou a písčitou. Množí se semeny, nebo se dají koupit sazenice, které se během srpna až září vysadí. Mezi jednotlivými boubelkami ponechte vzdálenost 25 – 30 cm. Má ráda slunné stanoviště, ve stínu by nekvetla. Potom, co ji vysadíte, už ji nepřesazujte ani neokopávejte, takto vám krásně poroste. Je mrazuvzdorná. Zálivku vyžaduje občasnou, zemina by neměla nikdy úplně vyschnout.

Boubelka je vhodná k vysazení do truhlíku, na smíšené trvalkové záhony, do zídek, skalek, i do společnosti okrasných travin.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít