ernooká zuzana

Černooká Zuzana – květina, která vás uhrane

6.11.2018
727 Zobrazení

Ne, nebojte se, nechystáme na vás nějaký zahradnický špek – naopak. Černooká Zuzana alias Thunbergia či smatovka křídlatá poroste i pod rukama naprostých začátečníků. Své jméno získala díky nápadnému černému středu sedícímu uprostřed velkého oranžového květu.

Původní vlastí Thunbergie je slunný africký kontinent a od toho lze odvodit i podmínky potřebné k pěstování u nás. Uplatní se pouze jako letnička, kvetoucí od května do října. Už v červnu je její konstituce natolik kompaktní, že úzké tmavě zelené listy vytvoří doslova nedobytnou hradbu, na níž nádherně vyniknou právě oranžové květy.

Bohatá násada květů se neobejde bez živin

Na půdu je Černooká Zuzana nenáročná, podmínkou je pouze vlhký dobře propustný substrát. Nejlépe se jí bude dařit v nádobě, kde můžete zajistit, aby půda nikdy úplně nevyschla. Nejlepším stanovištěm je slunné místo chráněné před větrem.

Thunbergie se neobejde bez opory. Po tyči nebo pergole se může vinout až do výšky 2 metrů. Pokud byste se však mnohem raději obdivovali zářivým květům, nesmíte zapomenout na důkladné hnojení. Dávka pro kvetoucí rostliny 1x za 14 dní bude ideální.

Náš tip: Thunbergie můžete pěstovat také v závěsném truhlíku. Tedy se dlouhé plazivé výhony rychle promění v oponu posetou žlutými hvězdami květů. Nejlépe se jí bude dařit, pokud do jednoho květináče umístíte rostliny dvě až tři.

Černookou Zuzanu můžete úspěšně zazimovat

Další péče o tuto krásku není vůbec náročná. Nemusíte ji zastřihovat ani zaštipovat, pouze odstranění zvadlých květů je žádoucí, podpoříte tak tvorbu nových. Mírně zastřihněte. Teprve na podzim mírně zastřihněte a nechte zimovat na chladném a světlém místě. Na jaře proveďte radikální řez a začněte opět přihnojovat, ven však květináč umístíte teprve na konci května po zmrzlých. Tak budete mít jistotu, že Thunbergia báječně poroste i v příští sezóně.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jana Sramcikova

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..