iberis

Kvetoucí koberec nejlépe vytvoříte z iberky okoličnaté

Toužíte-li po tom, aby na vaší zahradě, záhoně či skalce vznikl živý kvetoucí koberec, pak nejjistější cestou, jak toho dosáhnout, je zakoupit semínka nebo sazeničky iberky okoličnaté. Protože existuje v mnoha kultivarech, můžete mít koberec nejen jednobarevný, ale i zářící barvami.

Odkud pochází

Iberka okoličnatá (Iberis umbellata) pochází ze Středozemí a jedná se o velmi starý druh, neboť ji znali již staří Římané – viz i její pojmenování podle rodu Iberů. Dnes se pěstuje jako okrasná květina prakticky po celém světě.

Letnička, nebo trvalka

Sama iberka okoličnatá je letnička, ale můžeme se setkat i s druhy dvouletými, nebo dokonce vytrvalými. Některé iberky vypadají jako malé keříky. Při pořizování jen dejte pozor na to, zda vámi vybraný druh snese zimu, protože některé (zejména keříkovité) iberky se musí pěstovat pouze v nádobách, abyste je mohli na zimu přenést do tepla. Všechny druhy dorůstají výšky 20–25 cm.

iberka - Kvetoucí koberec nejlépe vytvoříte z iberky okoličnaté

Jak je to s barvou květů

Zatímco původní iberka okoličnatá má kvítky bílé, popř. růžové nebo tmavě červené, existují i variety s purpurovými, modrými nebo červenými květy. Blízká příbuzná iberka štěničník (Iberis sempervirens) je stálezelený keřík s bílými květy, který však k úspěšnému růstu a bohatému květu potřebuje pravidelný řez.

Jakou půdu a podnebí potřebuje

Iberka potřebuje nejlépe písčitohlinitou půdu s dostatkem živin, ohledně pH neutrální nebo mírně zásaditou (vápnitou), poroste dobře na okrajích záhonů i na skalkách, spárách apod. Vyžaduje teplé a slunné stanoviště. Dobře snáší sucho.

Kdy a jak vysévat

Iberku můžete vysévat již počátkem dubna. Semínka sejeme do mělkých žlábků s meziřádkovou vzdáleností 20 cm, vzdálenost jednotlivých semínek by měla být cca 5 cm.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář