skleník

Škůdci ve skleníku a jak na ně bez chemie

Možná si také myslíte, že všechny vaše obtíže se škůdci ve skleníku nebo zimní zahradě vyřeší jeden agresivní postřik, není však třeba řešit hned všechno chemicky. Můžete vyzkoušet i řadu přírodních prostředků, které si doma snadno vyrobíte.

Macerát z pelyňku

Pelyněk pravý roste u nás na rumištích a dalších opuštěných místech. Na jeden výluh vám postačí 250 gramů sušené natě nebo 5x tolik sušené. Musíte ji macerovat ve dvou litrech vody, a to alespoň 48 hodin. Občas během této doby promíchejte. Pak macerát přefiltrujte a přidejte dvě lžíce tekutého mýdla a tři lžíce oleje. Dobře promíchejte. Před použitím nařeďte desetkrát.

Roztok z aksamitníku

Aksamitník neboli afrikán má pověst odpuzovače mnohého hmyzu. Použijte usušenou kvetoucí nať. 200 gramů rozdrťte a zalijte 700 padesátiprocentního alkoholu. Nechte dva dny odpočívat, přefiltrujte a přidejte 15 ml tekutého mýdla. Před použitím zřeďte sedmkrát.

zahradnictví - Škůdci ve skleníku a jak na ně bez chemie

Ochrana z vratiče

Pokud nenajdete pelyněk, můžete stejně dobře použít i vratič. Nasbírejte ho půl kila a rozmixujte spolu s pěti litry teplé vody. Uložte na 24 hodin do temna, přeceďte a doplňte třemi litry vody. Před použitím už neřeďte.

Kvetoucí mix proti hmyzu – vydejte se na louku

Oregano, mateřídouška, tymián – to všechno jsou aromatické rostliny, které zvládnou nezvané hosty odpudit. Nasbírejte 300 gramů libovolně kombinace těchto bylin a zalijte je pěti litry horké vody. Nechte dva dny v temnu a chladu. Přeceďte, nařeďte celkem na osm litrů a použijte. Jde o skvělou prevenci proti celé řadě hmyzu.

Draselné mýdlo také pomůže

Pokud chcete co nejrychleji zakročit, dojděte do drogerie pro draselné mýdlo. Můžete koupit rovnou 1-2% roztok a aplikovat ho na zasažené rostliny. Draselné mýdlo dokáže zničit i vajíčka některého hmyzu, při včasném zákroku tak vaše rostliny spolehlivě ochrání.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář