cleome rostlina

Luštěnice trnitá – nevšední a atraktivní exotická kráska

Luštěnice není příliš častým hostem v našich zahradách, pokud se vám ji podaří sehnat, rozhodně bude patřit k nepřehlédnutelné okrase zahrady. Vypadá exoticky a roste do výšky.

Luštěnice trnitá (Cleome spinosa) je nevšední a zajímavá letnička, pocházejícího z Mexika, kde roste jako trvalka. Pojmenování trnitá má podle trnité žilnatiny rubu listů a trnů na bázi listů. Má i lidové pojmenování pavoučí květ, podle vzdušných květů.

Luštěnice je poměrně vysoká, běžné dorůstá jednoho metru a v dobrých půdních podmínkách ještě o 20-30 cm více. Kvete na ostnitých stopkách, po celé léto až do zámrazu. Květenství je barevné, vzdušné a exotické. Vytváří řídké hrozny kvítků na dlouhých stopkách. Z květů ční dlouhé prašníky s bliznou, což dodává květu rozcuchaný vzhled. Rostlina je hustě olistěná. Kvete v období červenec – říjen.

cleome - Luštěnice trnitá – nevšední a atraktivní exotická kráska

Jak luštěnici pěstovat

Sazeničky luštěnice se špatně shání, tak pokud nějaké potkáte, s koupí neváhejte. Semena už přece jen k dostání jsou. Výsev se provádí v průběhu března a dubna, do volné půdy můžete v druhé půlce května. Semínka můžete koupit ve směsi barev nebo jednotlivé odstíny zvlášť.

Jednotlivá semínka sázejte ve vzdálenosti několik centimetrů od sebe, špatně totiž snáší pikýrování. Potom nechte luštěnici vzejít do prvních pravých lístků. Přepíchnout je potom můžete do kelímků, květníků nebo hlubšího truhlíku. Na záhon rostlinu přesaďte v druhé půlce května. Luštěnice je mohutná, nechte jednotlivým rostlinkám přibližné půl metru vzdálenost od sebe.

Vyberte slunné stanoviště, s propustnou, lehčí a humózní půdou. Pod každou rostlinu můžete při výsadbě dát trochu kvalitního kompostu. Krásně poroste, když budete přihnojovat po celou sezónu, má poměrně vysokou spotřebu živin. Také potřebuje dostatečnou zálivku, hlavně v období květu.

Substrát by měl být neustále vlhký, můžete mulčovat nebo vysadit do skupiny s jinými půdopokryvnými letničkami a udržet tak vlhkost.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář