hydroponie

Tipy pro pěstování – hydroponie

Vaše letošní úroda ovoce a zeleniny nemusí být závislá jen na rozmarech počasí. Zejména nejrůznější skleníkové krásky (okurky, rajčata nebo papriky) trpí nadbytkem nebo naopak nedostatkem slunečního svitu nejvíce. A stejné je to se zálivkou. Jde to však mnohem jednodušeji – za pomoci hydroponie.

A o co vlastně jde? Není to tak odlišné, jak by se mohlo zdát. Rozdíl je zejména v tom, jakým způsobem rostliny přijímají živiny. Myslíte si že hlavní roli musí vždy hrát úrodná hlína? Pak vás vyvedeme z omylu.

Přesně dávkované živiny – to je hydroponie ve zkratce

Hydroponické pěstování s klasickým substrátem vůbec nepočítá. Naopak. Rostliny je nutné umístit do kokosové drtě, jež sama o sobě žádné minerály ani jinak využitelné látky neobsahuje. A jak je tedy do rostlinných pletiv dostat? Za pomoci speciálních výživových roztoků. To má celou řadu výhod:

 

  • živiny lze přesně přizpůsobit konkrétním pěstovaným druhům,
  • lze okamžitě reagovat na nedostatky ve výživě,
  • máte jistotu precizního zásobení výživou za všech okolností.

 

Pro příklady špatné výživy u zeleniny není nutné chodit daleko. Například rajčata špatně reagují na nízkou hladinu vápníku, hořčíku a celé řady dalších prvků. V optimálně nastaveném hydroponickém roztoku vám však podobné potíže nehrozí.

A co to vlastně ten roztok je? V zásadě jen voda, smíchaná s hnojivem v tom správném poměru. Právě z něj si rostliny vezmou vše, co k životu potřebují (a ani o kapku navíc, když jim to nedovolíte).

Proč vsadit na hydroponii

hydroponic 262x300 - Tipy pro pěstování – hydroponie

Zdroj foto : pixabay

Dostatek živin a vody po celý život? Tak asi vypadá ráj na zemi, určený rostlinám. A právě hydroponie se o něj postará. Není divu, že takto pěstovaná zelenina i ovoce dozrává rychleji a v hojnějším počtu. Sazenice rostou lépe a plody před vašima očima jakbysmet. Ve hře je tedy maximální úroda za minimální dobu.

Ale to není všechno. Hydroponie také zesiluje odolnost rostlin, což spolu s prostředím, kde ovoce a zeleninu pěstujete, přispívá k minimalizaci škůdců a chorob. Mimochodem – víte, kde se nejvíce těchto potenciálních škůdců skrývá? Samozřejmě v zemině, a tu hydroponie vůbec nepoužívá.

Správně vybrané pěstební médium je základ

Musí být 100 % inertní, tedy bez obsahu jakýchkoli živin. Doporučit můžeme proto zejména kokosové vlákno, keramzit (alias liaflor) v mnoha velikostech, perlit, rockwool apod. Jde vlastně jen o prostředníka mezi vodou a rostlinou – nic víc.

Nejzákladnějším hydroponickým médiem je v tomto ohledu písek. V domácnosti ho však příliš použít nelze – je příliš hutný a těžký, takže nedovoluje kořenům se zdárně vyvíjet. Pokud však přichází ke slovu mísení nejrůznějších inertních substrátů, tak tam už si svoje místo najde.

Nebuďte závislí na sluníčku, jde to i jinak

Počátky hydroponie nemusí být pro váš rodinný rozpočet vůbec náročné – ovšem s jednou výjimkou. A to je osvětlení. Na slunce se spolehnout nemůžete (a ani byste neměli, pokud chcete třeba svá vlastní chutná rajčata či papriky v hojném množství). Ale není nutné investovat do dávno překonaných zářivek a výbojek (které vás později nepříjemně překvapí účty za osvětlení). Mnohem lepší volbou bude LED osvětlení.

Je úsporné, pěstební prostor nepřehřívá a snadno se udržuje. Můžete vsadit na modely s univerzálním světelným spektrem, i na ty, které vám umožní přepínat mezi nastavením, určeným pro růst a květ. Takže zatímco při pěstování bylinek či salátů si bohatě vystačíte s univerzálem, pro dozrávání plodů bude lepší mít o něco lepší model.

Půjde o investici v řádu stokorun až tisícikorun, ovšem s velmi rychlou návratností. Vždyť ty nejlepší modely mohou mít záruku až 10 let, běžně se pak na LED osvětlení poskytuje záruka pětiletá. Jednou si ho pořídíte, a pak už jen dlouhou dobu nerušeně používáte.

Na co ještě myslet? Důležité je optimální pH i náhrada za včely

Proč je nutné u hydroponického roztoku sledovat jeho pH a vodivost? S šikovným EC metrem totiž okamžitě zjistíte, jak na tom vaše indoor zahrádka je. Nechybí jí některé důležité vitamíny a minerály? Pokud ano, stačí jen sáhnout do zásoby pro hydroponický roztok a doplnit je. Na běžném záhonku s takovou výhodou počítat rozhodně nemůžete. Tam na chyby ve hnojení přijdete často až příliš pozdě (např. u rajčat až při sklizni, kdy se na plodech mohou objevit tvrdá a nedozrálá místa, časté praskání apod.).

A jakmile zajistíte i tento „drobný detail“, nestojí vaší maximální úrodě vlastně už nic v cestě. Tedy snad až na hmyz, ale ten užitečný. Ve vaší pěstební místnosti či boxu nejspíš nepoletují malé včelky nebo čmeláci (i když ty největší a nejlepší profesionální skleníky je mají), takže se musíte o veškeré opylení postarat sami. Ale není třeba se bát. Jejich funkci snadno zastane smotek z vaty nebo štětička.

Vše pro hydroponii na jednom místě

Jakmile se začnete o hydroponii zajímat hlouběji, zjistíte, že jde o velmi efektivní a hlavně zábavný způsob pěstování ovoce a zeleniny. Ale pro začátek si vystačíte jen s malým kouskem prostoru a trochou šikovnosti.

Vše potřebné doporučujeme pořídit u specialistů, kde vám pomohou s výběrem a zajistí mnohem nižší ceny (i širší sortiment) než v hobbymarketech. V e-shopu BestGrow.cz vás potěší navíc i přehledně roztříděné kategorie a blog, plný rad a tipů pro začátečníky i zkušené indoor pěstitele. Hydroponie je v poslední letech IN a vy už teď víte, že si to opravdu zaslouží. Pozvete ji také k sobě domů, abyste se mohli celoročně těšit z voňavé zeleniny, šťavnatého ovoce nebo báječné úrody vždy čerstvých bylinek?

—————–Komerční článek—————–

Štítky
,

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář