Jedlovce (Tsugy) jsou poměrně vysoké stromy (dorůstají výšky až 25 m), které pocházejí ze Severní Ameriky. Některé jsou podobné jedlím, některé spíše tisům (podle tvaru jehličí). Jsou však plně otužilé a hodí se i do našich zahrad.
Jedlovec kanadský
Jedlovec kanadský (Tsuga canadensis) dorůstá v našich podmínkách podstatně menší výšky. Podobá se jedli bělokoré, avšak jeho borka (svrchní část kůry) je zbarvena skořicově hnědě. Jehlice má tmavě zelené, přičemž zespodu mají 2 modrobílé proužky. Potřebuje však vlhký vzduch a kromě toho také ochranu ostatních stromů před ostrým větrem. V takovém případě bude zcela otužilý a přežívá bez úhony i studenější zimy včetně holomrazů. Půdu vyžaduje spíše vlhčí a kyselejší – toho můžete dosáhnout přidáním rašeliny. Množí se řízkováním.
Kultivar Tsuga canadensis „Jeddeloh“ je asi nejznámějším kultivarem tohoto druhu. Na rozdíl od původního druhu roste více do šířky a vypadá, jako by neměl vrcholek. Jehličí je jasně zelené a na spodní straně zbarvené do modrošeda.
Jedlovec různolistý
Jedlovec různolistý (Tsuga diversifolia) je podobný spíše tisu než jedli. Je velmi mrazuvzdorný, a tak je mnohdy místo tisu pěstován v severní Evropě. Jehličí je svrchu zelené, vespod modrozelené. Vyroste do výšky maximálně 13 m. Je otužilý, takže snese mnohem více chladu, větru, ale i sucha než jedlovec kanadský.
Jedlovec západní
Jedlovec západní (Tsuga heterophylla) je zdaleka nejvyšší ze všech jedlovců. Ve své domovině (Severní Amerika) dorůstá až 80 m. V našich podmínkách tak vysoký nenaroste. Výhodou je, že roste velmi pomalu. Jehličí je svrchu tmavě zelené, vespod jsou bílé proužky průduchů, mezi nimiž prochází světle zelená žilka.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz