kiwano ovoce

Kiwano je zajímavá zelenina: Jaké je skladování a pěstování

Zajímavá zelenina kiwano (ano, opravdu jde o zeleninu z čeledi tykvovitých) pochází z pouště Kalahari a může se pyšnit i názvy africká okurka nebo africký meloun. Jak jej jíst, skladovat, či dokonce pěstovat?

Jak kiwano vypadá

Kiwano má žlutou hrbolatou slupku (která ale nepíchá), uvnitř je však zelené s velkým množstvím jedlých žlutých semínek. Délka plodu bývá kolem 10 cm a dužina má konzistenci želé. Chuť je podobná okurce, melounu, nebo kiwi.

Jak kiwano konzumovat

Obvykle se konzumuje čerstvé, rozkrojí se a vydlabe lžičkou. Dá se přidávat do salátů – sladkých i slaných, dobře chutná s jogurtem; a pokud jej doplníte ještě jiným ovocem (např. jablky, hruškami), je vhodné i do marmelád. Zajímavým se stane i jako obloha k masu nebo součást obložených mís.

Co kiwano obsahuje

Plody kiwano obsahují velké množství vitamínu C, dále vitamín A, hořčík, draslík, železo a vlákninu. Kvůli dostatku železa se doporučuje osobám trpícím anémií, jinak je vhodnou součástí dietního jídelníčku.

kiwano - Kiwano je zajímavá zelenina: Jaké je skladování a pěstování

kiwano

Na co si dát pozor při nákupu a skladování

Tady je nutné upozornit především na to, abyste vybírali pouze plody nepoškozené, bez oděrek a otlačenin. I tak je kiwano zelenina, které nesnese dlouhé skladování – podobně jako naše okurky. Seženete-li v obchodě méně vyzrálé plody, můžete je buď nechat dozrát, anebo konzumovat rovnou – budou jen kyselejší a chuťově ještě podobnější okurce.

A dá se pěstovat i u nás

Kiwano, resp. rostlina Cucumis metuliferus, se dá s částečnými úspěchy pěstovat i v našich podmínkách, ovšem nesmíte zapomenout na to, že jde o tropickou liánu. Tzn., že potřebuje ke svému životu teplo a vlhko, nesnáší vítr, v žádném případě není mrazuvzdorná atd. Nejlépe se jí bude dařit ve skleníku či fóliovníku za předpokladu relativně vysoké vzdušné vlhkosti. A protože se jedná o liánu, bude potřebovat nějakou oporu, po níž se bude moci pnout. Rostlina je to jednoletá a k sázení na další rok můžete využít i vlastní semena.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít