Columnea banksii

Chcete pokojovku, kterou jen tak někdo nemá? Kupte si Kolumneu

Kolumnea je nádherně kvetoucí rostlina, která pochází z tropických pralesů. Když jí zajistíte vhodné podmínky, budete mít doma královnu barevných květů.

Odkud pochází a kolik má druhů

Kolumneí je asi 200 druhů, přičemž všechny pocházejí z nížinných až vysokohorských oblastí tropické Střední a Jižní Ameriky. Některé rostou epifyticky (tj. v korunách pralesních stromů), jiné terestricky (tj. na zemi, v půdě).

Které kolumney se hodí pro pěstování v bytě

Pro úspěšné pěstování v bytě se zkuste poohlédnout po těchto druzích a kultivarech: Columnea hirta, Columnea erythrophaea, Columnea gloriosa, Columnea raymondii, Columnea nicaraguensis, Columnea banksii a Columnea minor, popř. některé z jejich hybridů.

Columnea flexiflora - Chcete pokojovku, kterou jen tak někdo nemá? Kupte si Kolumneu

Zdroj foto: wikipedia.org                                       Columnea flexiflora

Čím jsou ozdobné

Kolumney jsou ozdobné zejména květy, které mohou být podle druhu žluté (např. Columnea carnival), oranžové (např. Columnea microphylla) i červené (např. Columnea gloriosa), a to v různých odstínech. Avšak okrasné jsou i listy – ty však nesnášejí rosení, protože pak na nich vznikají ošklivé skvrny.

Co kolumnea potřebuje

Rostliny potřebují teplé a slunné místo o teplotě 15–22 °C, dále pak vydatnou zálivku v létě a pěstební substrát složený z kompostové zeminy, rašeliny a písku v poměru cca 3:3:1. V zimním období uvítají chladnější místnost (do 15 °C) a omezení zálivky, protože pak nasadí bohaté květy. Ostatně omezením zálivky a uložením do chladnějšího prostoru můžete načasovat vykvetení i kdykoliv jindy během roku. Převislé druhy nejlépe vyniknou v závěsných květináčích nebo koších.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

1 Komentářů

  1. Denně čtu vaše rady a jsem z nich nadšená. A dnes bych prosila o radu, kde koupit Kolumbie? Moc děkuji Čudova

Zanechte komentář

Zavřít