mladý stromek

Jaký typ stromku zvolit na zahradu? Je tu pro vás malý průvodce

Pravděpodobně se při výběru stromku ve školce setkáte s nejrůznějšími názvy, jako je vřeteno, zákrsek, palmeta, čtvrtkmen, polokmen a vysokokmen. Jaké stromy se hodí na vaší zahradu a k vybranému druhu ovocného stromu?

Vřeteno

Vřeteno je nejmenším výpěstkem, který můžete v zahradnické školce sehnat. V současné době je velmi oblíbený, protože má malé nároky na prostor i na způsob pěstování, přitom docela velkou výnosnost. Jedinou nevýhodou může být menší životnost stromku, která se pohybuje kolem 15 let. Vřetena se hodí zejména pro jabloně a hrušně. A jak jej poznáte? Jednak výška nasazení koruny (tj. délka kmene) se pohybuje od 30 do 60 cm, dále počet výhonů v korunce je 5, přičemž délka terminálu (hlavního výhonu) by měla být asi 30 cm, délka ostatních výhonů pak cca 20 cm.

Zákrsek

Zákrsek je podobně oblíbeným typem stromku. Výška nasazení koruny je 60–90 cm. Zákrsek je vhodný zejména pro broskvoně. Výhodou zákrsků je, že se dají pěstovat v sadech, rychleji nastupuje jejich výnosnost, ale také stromy rychleji stárnou. U vřeten a zákrsků se také doporučuje dodatečná zálivka, protože nemají hluboko kořeny.

plantáž - Jaký typ stromku zvolit na zahradu? Je tu pro vás malý průvodce

Palmeta

Není zrovna oblíbeným typem stromku v našich končinách, protože je složitější její pěstování, resp. zapěstování. Palmety mají podobné nasazení koruny jako zákrsky, mají však více výhonů. Pěstují se nejčastěji u zdí a vyžadují oporu. Jako palmety se obecně dají pěstovat jabloně a hrušně.

Čtvrtkmen

Čtvrtkmen je oblíbený zejména u meruněk, které tvoří rozložitější korunu než broskve. Výška nasazení koruny se pohybuje od 100 do 120 cm. Počítejte s tím, že čtvrtkmeny jsou již docela vysoké stromky a potřebují kolem sebe dostatek místa. Při větším počtu stromů se vysazují asi 4 m od sebe.

Polokmen

Polokmen se pozná podle toho, že korunku nasazuje od 130 do 150 cm výšky kmene. Jako polokmeny a vysokokmeny se pěstují jabloně a hrušně, které mají vydržet po několik generací. K dosažení větších výnosů je potřeba trpělivosti, ale zase vydrží i dalším generacím.

Vysokokmen

Vysokokmen nasazuje korunu ve výšce 160 až 190 cm a stejně jako polokmen se hodí pro jabloně a hrušně, ale třeba i slivoně, třešně a broskvoně. Velkou výhodou vysokokmenů (a částečně i polokmenů) je to, že se jedná o staré odrůdy, které nepotřebují k pěstování chemické zásahy. Hodí se do tzv. bio zahrady.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít