Mezi léčivé bylinky patří ty rostliny, které se pěstují nebo sbírají pro své léčebné účinky. Rostliny byly používány k léčbě lidských nemocí po tisíce let a jsou zdrojem velké části léků. Jedním z nejslavnějších využití bylinné medicíny je tradiční čínská medicína, jejíž zásady se používají dodnes – a nejen v Číně. V dnešní době, kdy dochází k tomu, že stále více lidí se snaží vyhnout se chemikáliím, roste obliba bylinek, například na léčbu rýmy a nachlazení.
Pěstování bylinek
Existuje velké množství bylinek, které mají léčebné účinky, některé rostliny jsou ale královnami mezi ostatními. Můžete si je snadno pěstovat sami, protože péče o bylinky je obecně řečeno jednoduchá. Jen je nutné myslet na to, že chcete produkovat zdravé rostlinky, takže se vyvarujte použití chemických hnojiv a postřiků proti hmyzu.
Divoké bylinky
Velká spousta bylinek je snadno dostupná z přírody, kde divoce rostou. Pokud nerostou podél cest s frekventovanou dopravou, můžete si je sami nasbírat a nasušit pro budoucí použití. Pokud se ale snažíte chránit přírodu a životní prostředí co nejvíce, asi uděláte nejlépe, když si bylinky vypěstujete sami.
Kde budete sušit bylinky?
Protože je množství bylinek obvykle větší, než stihnete ihned spotřebovat, a také si chcete některé bylinky uchovat na později, budete potřebovat místo, kde své bylinky můžete sušit. Nejlepších výsledků dosáhnete v teplé místnosti, která je dobře provzdušněná. Bylinky pak můžete sušit zavěšené ve svazcích nebo rozložené na textilním plátně.
Které části rostlin sbírat?
V některých případech jsou z rostliny léčivé kořeny, u jiné rostliny zase květy nebo listy… Protože může být zmatečné (a někdy i nebezpečné – zatímco kořeny jsou jedlé, květy mohou být jedovaté), co vlastně sbírat, nejprve se věnujte bylinkám, které znáte (například už jste je v minulosti pěstovali nebo užívali jako lék). Velké množství aktivních ingrediencí, které jsou v bylinách obsaženy, jsou závislé na tom, jakým způsobem je pěstujete, jak je sklízíte, ale i na tom, jak je skladujete. Na sušení tedy vybírejte jen zdravé rostlinky a všechny napadené hmyzem nebo nemocemi bez milosti vyhoďte.
Jaké rostliny můžete pěstovat?
Pro začátek vám nabízíme několik druhů rostlin, se kterými můžete začít.
Agastache anýzová (Agastache foeniculum)
Jedná se o trvalku, kterou můžete vysadit přímo ze semínek, stejně tak ji ale můžete šířit oddělením z již existující rostliny. Nejenže je léčivá, má také krásné fialové květy, takže dodá vaší zahradě na atraktivitě. Květy voní lékořicí a používají se často sušené na přípravu čaje. Z rostliny se ale sbírají také listnaté stonky, a to ještě před květem. Semínka jsou také ceněna pro své zdravotní přínosy, proto je sbírejte také. Agastache léčí kašel a respirační onemocnění, snižuje horečku, podporuje trávicí systém a používá se k léčbě popálenin. Její využití je všestranné.
Brutnák lékařský (Borago officinalis)
Brutnák patří mezi jednoleté rostliny, které pěstujete rovnou ze semínek. Pěstovat je můžete na podzim a znovu brzy na jaře. Sbírají se mladé listy, které mají okurkovou chuť. Květy se používají čerstvé, například do salátů. Brutnák má protizánětlivé účinky, používá se k léčbě horních cest dýchacích, ale také na zánět močového měchýře.
Šanta kočičí (Nepeta cataria)
Tuto trvalku můžeme pěstovat ze semínek, ale také dělením. Pro lékařské použití se sbírají listnaté stonky bez květin, svazují se a následně se suší zavěšením. Šanta může být použita i čerstvá například na žaludeční problémy, jako je zácpa nebo průjem, na kašel a vysokou horečku. Zmírňuje menstruační křeče a ulevuje od stresu.
Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)
Tuto jednoletou bylinku pěstujte na konci podzimu nebo brzy na jaře. Heřmánek poskytuje nádhernou vůni, květy se často používají na přípravu čaje. Heřmánek ulevuje od bolesti, snižuje horečku, používá se na křeče v břiše i na žaludeční vředy. Hojí rány, léčí infikovanou sliznici a kůži. Působí proti stresu.
Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)
Z pampelišky se pro léčivé účinky využívá kořen. Ten po vyjmutí z půdy očistíme a usušíme. Používáme ho jako diuretikum. Léčí žlučové kameny, protože posiluje funkci jater, ledvin i žlučníku. Zlepšuje chuť k jídlu. Listy pampelišky se používají při cukrovce.
Echinacea (Echinacea purpurea)
Echinacea je trvalka, která je známá zejména pro léčbu nachlazení. Produkuje krásné fialové květy. Používá se k léčbě infekcí dýchacích cest, močových cest a rýmy i bolesti v krku. Obecně zvyšuje imunitu organismu a tlumí bolest.
Yzop lékařský (Hyssopus officinalis)
Tato rostlina je velmi aromatická, vždyť patří do stejné čeledi jako máta. Můžeme ji pěstovat ze semínek i dělením. Často se sušená používá k provonění interiéru, obsahuje ale také mnohé léčivé účinky. Mezi nimi jmenujme schopnost působit proti zánětům, léčí močové i dýchací cesty, používá se jako kloktadlo při léčbě bolesti v krku a mírní trávicí potíže.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz