torenia

Torenia je neokoukaná balkonovka, která upoutá pozornost

Torenia je letnička, která pochází z Asie, zaujme barevnými, trubkovitými kvítky. Nejčastěji jsou vybarveny v odstínech modré, fialové, růžové a bílé se žlutou skvrnou ve středu. Kvítky jsou výrazné.

Torenia pochází z jihovýchodní Asie, je pěstována jako okrasná rostlina, někde je dokonce považována za plevel. V našich podmínkách se pěstuje nejčastěji jako balkonová letnička. Tvoří efektivní převisy, proto je zasazována do závěsných nádob. Květy jsou poměrně velké, mohou dorůst až 4 cm. Mají trubkovitý tvar, ústí bývá nejčastěji bílé nebo světle modré. Okraje jsou růžové, fialové, modré se žlutou skvrnou na jícnu. Listy mají svěže zelenou barvou a pod záplavou kvítků se často ztrácí.

Nejprve má torenie polokulovitý tvar, časem začne růst převisle přes okraj nádoby. Díky poléhavému růstu má na výšku většinou 20 cm, převislé lodyhy mohou dosáhnout však i 40-50 cm. Kvete v období květen-srpen.

torenia rostlina - Torenia je neokoukaná balkonovka, která upoutá pozornost

Jak torenii pěstovat

Semena se vysazují v březnu do skleníku. Na venkovní stanoviště se přesazuje až po 20. květnu. Preferuje teplé a slunné stanoviště s dostatkem rozptýleného světla, nejlépe východní či severovýchodní stanoviště. Má ráda humózní, výživný a stále vlhký substrát. Přeschnutí torenii nesvědčí, rychle uhyne, proto je důležité substrát udržovat vlhký.

Nejčastěji se vysazuje do truhlíků a závěsných nádob, při výsadbě můžeme provést základní vyhnojení pomalu rozpustnými hnojivy. V době vegetace přihnojujeme 1-2x týdně hnojivem pro balkonové rostliny. Torenie by měla být chráněná před větrem a přímým poledním úpalem. Rostlina se množí semeny nebo vrcholovými řízky, které se umístí do substrátu a nechají se zakořenit nejlépe při teplotě 180 C a vysoké vlhkosti.

Torenii prospívá pravidelné hnojení, bez něj jí žloutnou listy a přestává růst. Pokud teploty klesnou pod 150 C, ztmavnou rostlině listy.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář