mandevila

Mandevila je exotická popínavá rostlina, pro okrasu teras a balkónů

Exotická, popínavá rostlina si postupně získává oblibu. Je nenáročná na pěstování, její listy a květy jsou velmi efektivní a dokážou vylepšit váš balkon nebo terasu. Mandevila je dřevitý, popínavý keř a roste rychle.

 Pochází ze střední a jižní Ameriky, roste od Mexika po Argentinu. Není u nás úplnou novinkou, ale i tak ji lze kupit až v posledním desetiletí. Nejdříve byla poměrně drahá a spolu s neznalostí podmínek pěstování, to nebyla rostlinka první volby. Dnes už si mandevila pomalu získává čestné místo na balkónech a terasách. Rostlinky, které se k nám dováží, pochází většinou z Německa nebo Holandska a jsou to kvalitní kousky. Barva květů je především červená, růžová, bílá a žlutá.

Jak mandevilu pěstovat?

Řadí se spíše mezi keře. V létě jí vyhovuje polostín, ne však přímé slunce ani stinný kout. Světla musí mít dostatek. Místo musí být chráněné, nedělá jí dobře větrné stanoviště, kde by se mohla zlomit. Dopřejte mandevile větší nádobu s propustnou půdou. Tak jako všechny balkónové květiny by se měla přihnojovat.

cervený květ - Mandevila je exotická popínavá rostlina, pro okrasu teras a balkónů

Mandevila

Roste od října do května a nemusíte pravidelně zastříhávat ani odstraňovat odkvetlé květy. Přečká i období bez zálivky tím, že reguluje odpařování vody pomocí listů. Nevadne, ale přílišným suchem by mohla zastavit růst. Pokud budete poctivě zalévat a přihnojovat, krásně vám pokvete a olistění bude bohaté. Je poměrně odolná vůči plísňovým a houbovým chorobám.

Mandevila roste poměrně rychle, za vegetační sezónu dokáže vyrůst o 2-5 m, proto je dobré jí dát mříž nebo pletivo, kam může zarůst. Dokáže zaplnit celý balkón. Pokud jí nabídnete chladné, světlé místo pro přezimování (nevytápěný pokoj, světlá chodba), vydrží vám několik let. Jen je potřeba ji zajistit dostatečně velké místo.

Pozor při manipulaci s mandevilou, pokud se rostlinka poraní, její latex může podráždit pokožku. Používejte rukavice.

 
 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář

2 + five =