Jak si lze vypěstovat migrénovník doma? Rostlina, která je krásná a působí dobře po dekorativní stránce, je ocenitelná zejména pro své blahodárné účinky. Pomůže nejen při migréně.
Znáte migrénovník?
Jde o léčivou rostlinu, která pochází z Afriky a jak už sám název prozrazuje, používá se při bolestech hlavy, migréně, ale také pomůže i s dalšími zdravotními problémy. Jde o rostlinu, která je také velmi dekorativní a krásně voní. Jedná se o podobnou vůni směsi máty a růže.
Migrénovník (Tetradenia species, též také Iboza species) získal své lidové označení migrénovník právě díky svým účinkům v souvislosti s mírněním bolesti hlavy. V létě rostlina vykvétá klasy růžových květů.
Ve své domovině jsou rostliny používány v lidovém léčitelství při respiračních problémech, horečce, bolesti hlavy, při chřipce.
Návod na pěstování této léčivé a pěkné rostliny
V našich podmínkách lze migrénovník pěstovat jako pokojovou rostlinu. Rostlina potřebuje světlé stanoviště. Migrénovník vyžaduje dostatek světla po celý rok. Vyhovuje spíše sušší půda než přemokření. Rostlině prospívá letnění, tj. umístění od jara do podzimu na venkovní parapet, balkon, terasu či jiné slunné nebo polostinné místo.
Migrénovník lze pěstovat jako solitéru v květináči nebo přidat do truhlíku k dalším rostlinám. Pokud byste chtěli rostlinu pěstovat na záhoně, tak je třeba zajistit každoroční zazimování rostliny. Migrénovník není mrazuvzdorný. V době vegetace rostlině svědčí pravidelná zálivka a hnojení přírodními hnojivy. Jelikož migrénovník poměrně rychle roste, je vhodné jej i pravidelně zaštipovat, díky tomu ho můžete i snadno takto tvarovat. Díky zaštipování se podpoří bohaté rozvětvení a kompaktnější růst.
Na zimu každopádně musí být migrénovník přemístěn do interiéru s teplotou okolo 8 až 10 °C. Při přezimování při nízkých teplotách je třeba omezit zálivku. Rostlina potřebuje propustnou zeminu, ideální je zahradnický substrát či pro pokojové rostliny.
Na jaře je vhodné rostlinu přesadit. Volíme vždy jen o trochu větší květináč. Pěstování rostliny je nenáročné a snadné, což zvládne vskutku i začátečník. Rostlina může vyrůst až do výše 3 m, vždyť jen za rok naroste zhruba o 80 cm. Pozitivní je, že v létě migrénovník zvládne i sucho.
Jak efektivně využít migrénovník?
Jak už je výše zmíněno, rostlina pomůže od bolesti hlavy, migrény, ale také pomáhá při žaludečních problémech, ulevuje při problému se zažíváním, podporuje imunitní systém a je účinná i při chřipkovém onemocnění.
Migrénovník je prospěšný také díky svému antibakteriálnímu a antifungicidnímu účinku. Jako první a okamžitá pomoc je doporučeno rozemnout listy a inhalovat jejich aroma nebo přiložit na spánky.
Šťávu z listů rozmělněných v hmoždíři lze také potřít spánky či zadní část krku nebo klidně použít coby ingredienci při výrobě domácí masti. Při akutní bolesti hlavy můžete rovněž rozemnout několik čerstvých listů v bavlněném kapesníku a i takto inhalovat aroma.
Listy migrénovníku lze také usušit a použít jako součást pot-pourri. Sazenice migrénovníku zakoupíte na internetu, od pěstitelů či ve specializované prodejně orientované na léčivé rostliny.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
kde zakoupím MIGRENOVNIK děkuji Adámková
Take by me zajimalo kde se da sehnat migrénovník?
Chtěla bych získat migrenovnik. Kde se dá koupit? Zdravím a děkuji předem. Cudova
Dobrý den kde se dá prosím sehnat
Dobry den kde zakoupim Migrenovnik ďekuji.