stremcha obecna

Střemcha je v našich zahradách jako doma

Střemcha je keř či strom, který má nespočet druhů a kultivarů, avšak mnoho z nich se dá s úspěchem pěstovat v našich zahradách. Pojďte se seznámit s těmi nejkrásnějšími.

Nároky na pěstování

Obecné nároky na pěstování jsou velmi jednoduché, střemchy snesou plné slunce, polostín i stín (v něm však méně kvetou), dále snesou jílovitou, hlinitou i písčitou půdu a v podstatě jediné, co nemají rády, je suché stanoviště.

Střemcha obecná

stremcha - Střemcha je v našich zahradách jako doma

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Střemcha obecná (Prunus padus) dorůstá maximální výšky 15 m, v zahradě doroste maximálně 10 m, existují i keřovité poddruhy, které dorůstají max. 2 metrů. Má matně zelené až zelenomodré listy, které raší v dubnu, v květnu jsou pak následovány hroznovitými květenstvími bílých květů, které voní sladce a jakoby po mandlích. V létě je vystřídají černé plody, které jsou však velmi kyselé, a tedy nejedlé, avšak vyhledávané kosy a dalšími ptáky.

Prunus serrula

Tento druh střemchy nemá české jméno, jedná se o strom pocházející původně z Číny, dorůstá cca 10 metrů. Nejkrásnější je na ní kůra, která je lesklá, červená a odlupuje se v drobných proužcích. Květy jsou bílé a velké asi 2 cm a kvetou od dubna do května. Plody dozrávají na podzim a mají červenou barvu – jsou také nejedlé, avšak vhodné pro přikrmování ptáků.

Střemcha ozdobná/Sakura ozdobná

Střemchu ozdobnou si nejvíce užijete na přelomu dubna a května, kdy opravdu bouřlivě kvete. Strom je najednou obalen květenstvími bílých a růžových plných květů. Po celý zbytek roku se můžete těšit ze stínu, který vzrostlá střemcha poskytuje.

Oblíbeným kultivarem je Prunus serrulata „Kanzan“, která má 5 cm velké růžové plné květy a kvete koncem dubna. Na podzim se listy zbarví do červena a vytvářejí také pestrou podívanou. Strom patří mezi menší, dorůstá obvykle do 3 metrů.

A posledním kultivarem je Prunus serrulata „Pink Perfection“ – který má světle růžové plné květy veliké až 4 cm a kvete neobvykle hustě. Strom dorůstá až 9 metrů a na podzim hraje barvami od bronzové, přes oranžovou až po červenou.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář