mochna křovitá

Mochna křovitá je nenáročný a půvabný keř

Mochna křovitá je keř, který dobře snáší většinu podmínek. Je mrazuvzdorná, odolává škůdcům, snese rozdílné půdní podmínky a doba kvetení je dlouhá, od jara do začátku podzimu.

Existuje přibližně 500 druhů mochny, k předkům dnešních odrůd patří Potentilla fruticosa, která planě roste například na severu Evropy a Potentilla parviflora, Potentilla arbucula a Potentilla davurica. Tyto čtyři původní druhy jsou základem pro širokého množství odrůd. Mochna křovitá je keř vysoký 0,5 m a hustě rostlý.

Jak mochnu pěstovat

Připravte ji ideálně propustnou a na živiny bohatou půdu. Nevadí jim však ani kamenité a jílovité půdy. Stanoviště jim vyberte takové, kde svítí plné slunce, snesou ale i zastíněnější místo. Jen tolik nepokvetou. Pokud jste si vybrali druhy se sytě barevnými květy, na sluníčku budou lehce blednout. Takovým druhům dopřejte bohatou zálivku a ideálně kolem poledne, když je největší sluneční svit, lehké přistínění. Snesou i období, kdy nemají zrovna ideální množství zálivky, pokud to však trvá příliš dlouho, negativně se to projeví na kvetení.

mochna - Mochna křovitá je nenáročný a půvabný keř

Mochna je mrazuvzdorná, hodí se do nižších živých plotů, do keřových skupin, jako podsadba vyšších dřevin. Poměrně často se vysazuje jako veřejná zeleň, kolem chodníků a silnic. Hodí se i do skalek a jako výplň menších ploch.

Jak na řez

Ne všechny odrůdy snesou radikální zmlazovací řez, většina jich dobře snáší každoroční mírný, jarní řez, který se provádí brzy z jara. Sestříhejte všechny větve přibližně o pětinu jejich délky. Sice lehce oddálíte dobu kvetení, ale keř pokvete hustěji. Pokud byste keř seřízli radikálně, až o polovinu délky, kvetení by se mohlo oddálit až o měsíc.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář

Zavřít