Mučenka – nebýt Kryštofa Kolumba, dnes bychom se touhle kráskou kochat nemohli. Ale kde se taková exotická nádhera vzala za okny našich babiček? A jaký význam měla pro křesťanství? Posbírali jsme ty největší zajímavosti o mučenkách a servírujeme vám je spolu s mnoha užitečnými tipy pro úspěšné pěstování.
Nejdříve si dáme trochu botaniky. Všechny teplomilné druhy mučenek (Passiflora) pocházejí z tropů, kde se chovají jako liány. Ano, do korun pralesních velikánů šplhají často i v délce několika desítek metrů! Kdo by to byl do té nenápadné pokojové rostliny řekl?
Špion, který miluje slunce
Mučenka svým stromových hostitelům nijak neubližuje. Pouze se po nich tiše plíží a míří ke svému největšímu cíli – slunci. Ocení ho tedy i doma. Listy jsou spíše menší, podlouhlé a tmavozelené. Na první pohled na však upoutají květy, jež vyrůstají z jejich paždí.
Když se na jeden květ podíváte, vypadá jako desetičetný. Ve skutečnosti tvoří polovinu jeho krásy kališní lístky a polovinu samotná koruna květu. Bývají však stejně zbarvené, takže to oko nezkušeného pozorovatele může opravdu zmást. A nemůžete si nevšimnout ani půvabné pakorunky, jež je zvláštností tohoto rodu. Tvoří ji kratší, zpravidla odlišné výrůstky a obvykle netvoří jen jeden kruh. Nýbrž několik soustředných. A konečně květu dominuje masivní sloupek s pěti tyčinkami.
Jak opylovat mučenku?
Opylení vypadá snadno, ale nenechte se mýlit. Na domácí půdě je opylují nejčastěji kolibříci. Jestliže vám doma tito půvabní ptáčkové s rychlými křidélky chybí, budete si muset vystačit s vatovou tyčinkou, namočenou do octa. Aby se však celá akce povedla, musíte mít doma nejméně dvě rostliny a každou jiné odrůdy.
Exotický suvenýr z cest
První cestovatele, mířící do Ameriky, nezvyklé květy mučenky doslova uchvátily. A protože tahle rostlinka jevila i velkou otužilost a ochotu zakořeňovat, odvezli si ji domů. Nejdříve se mohla rozpínat jen v botanických zahradách a za okny sídel šlechty, později se však rozšířila i do mnoha vesnických stavení. Podmínky mezi dvojitými okny byly pro ni doslova ideální.
A když květy mučenky v 16. století spatřil Ferari – mnich, z řádu jezuitů, bylo na světě i její odborné jméno. Právě jemu totiž pakorunka připomínala trnovou korunu, takže mučenku pojmenoval jednoduše Passiflora (passio znamená utrpení a flora jednoduše květ). A aby těch významů nebylo málo, v deseti lístcích mučenky spatřil i deset apoštolů, kteří se ukřižování Krista zúčastnili.
A protože se o této tezi doslechl i papež a samotnému se mu květina líbila, doporučil mučenku jako názornou pomůcku při šíření evangelia v Americe. A pravděpodobně téže myšlence vděčíme za rozšíření mučenky v českých chalupách. Koneckonců její české jméno na mučení upomíná. Oblíbeným lidovým názvem je pak „Kristova koruna“.
Mučenky pěstujeme nejenom pro květy, ale také pro chutné plody
V obchodech nás obvykle zaujmou plody mučenky jedlé, nazývané také maracuja. Ovšem není jediná. Chutné ovoce vám může poskytnout přibližně dalších 50 druhů! Ne všechny se však pro pěstování u nás hodí.
Chcete-li se o to pokusit, pak se v květinářství poptejte na:
mučenku jedlou (Passiflora edulis)
mučenku pleťovou (Passiflora incarnata).
Na plantážích se pak často pěstuje ještě mučenka obrovská (Passiflora quadrangularis) a to obvykle na drátěných oporách od výšky 2,5 metru. Ochotně vykvete už do půl roku od vysazení a je-li půda řádně zavlažována, plodí celý rok. Vyrůstá-li v subtropech mučenka ze semínka, může plodit už ve věku 1,5 roku a obvykle vykvétá dvakrát do roka – na jaře a na podzim. Plody dozrávají asi za tři měsíce po odkvětu.
Nejvyšších výnosů dosahují rostliny během prvních 5-6 let života, pak musí být nahrazeny jinou výsadbou. Není bez zajímavosti, že slangově se plody mučenek nazývají granadilla. Jde o název, vycházející z pojmenování granátového jablka, jemuž se podobají (granadilla je vlastně zdrobnělina). Obchodní označení maracuja pak vychází z domorodého názvosloví.
Jak pěstovat mučenky v našich podmínkách
První věcí, kterou mučenky vyžadují, je světlo (jak už jsme psali výše). Dařit se jim bude v desetilitrovém květináči nebo ve volné výsadbě přímo ve vytápěném skleníku. Potřebují oporu. Mohou se pnout tradičně do kruhu, porůst okolí okna nebo se přidržovat dlouhé tyče (ideální do skleníků)
A jakou vybrat půdu? Především humózní, hlubokou a kyprou. Nezapomeneme na dobrou drenáž a na dno každého truhlíku nasypeme asi 2-3 centimetry vysokou vrstvu keramzitu nebo drobných kamínků. To ochrání kořeny mučenky před likvidačním přemokřením. To ji ohrožuje především během doby kvetení a nasazování plodů. Snadno tak můžete přijít o celou úrodu nebo i o samotnou rostlinu.
Další podmínkou je vhodná výživa se střední porcí dusíku, a to během celé vegetační sezóny. Hnojte nejlépe jednou za 14 dní. Čím více světlé místo mučence dopřejete, tím lepší a chutnější bude mít plody. Ale pozor, nesnáší průvan! Přestává v něm kvést a později odumírá.
Pamatujte si, že většina druhů je teplomilných. Během vegetační sezóny vyžadují teploty mezi 18-24 °C, v období klidu se pak spokojí s obvyklými 15 °C. Tropické druhy, vhodné na pěstování ve skleníku mají horníci hranici vyšší – okolo 24-26 °C. Ovšem není bez zajímavosti, že některé druhy bez problémů snáší i teploty okolo nuly, aniž by jim výrazně ublížily.
Pokojové mučenky přes léto pěstujeme venku a na zimu přeneseme dovnitř. Výrazně je na podzim zkrátíme – přibližně o jednu třetinu na hlavních výhonech. Na těch bočních pak ponecháváme jen 3-4 očka.
Jak na množení mučenek
Může se váš soused pyšnit nádhernou mučenkou a vy přemýšlíte, zda by u vás nemohla kvést a plodit také? Tak směle do toho, stačí ho požádat o dobře vyzrálý řízek (musí mít 2-4 plně vzrostlé listy), který namočíte do kořenového stimulátoru a zasadíte do vhodné zeminy.
Ale použít se dají i kořenové řízky nebo mladé rostliny, vyrůstající z kořenů. Ty se nechají ochotně oddělit a porostou opravdu vysokou rychlostí. A poslední možností je vypěstování ze semínka. Stačí v obchodě koupit maracuju, semínka vydlabat a opláchnout od dužiny a vložit do květináče s kyprou půdou. Stačí je posypat jemnou vrstvou zeminy a mírně zalévat. Klíčí rychle a květů se můžete při správném pěstování dočkat už po dvou letech. Obsahují účinné látky, pomáhající mimo jiné proti nespavosti, neurózách, srdečních onemocněních a problémech s trávením. A listy jedlých mučenek lze použít i k přípravě čaje pro lepší spánek (4-6 listů necháme vylouhovat 10 minut v horké vodě).
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz