redkvicky

Ředkvička v lidové medicíně. Čím vás překvapí

Manželky ji nenápadně podstrkovaly svým mužům, aby jim znechutily jejich oblíbené pivo. Ale používá se i proti bolesti v krku nebo jako obklad na ischias alias zánět sedacího nervu. Nejspíš budete mnoha léčivými vlastnostmi ředkvičky upřímně překvapeni.

Na začátku nelze nevzpomenout na to, jak bohatou zásobárnou vitamínů a minerálů ředkvička vlastně je. A co všechno v této zelenině najdete? Zejména vitamíny skupiny B, vitamín C a E, draslík, vápník, fosfor,  železo, jód, mangan, měď, chrom a zinek.

Ředkvička jako startovač imunityredkvicka - Ředkvička v lidové medicíně. Čím vás překvapí

Možná to netušíte, už pouhých 200-300 gramů ředkviček denně zásobí dospělého člověka nutnou dávkou vitamínu C. A právě ten napomáhá obnovovat imunitu a podporuje tak tělo v jeho obraně proti nachlazení. Ředkvičky jsou tedy ideální zeleninou na zimu.

Kromě toho pomáhají v této dávce i při zácpě. Nemocným, kteří nedokáží takové množství zeleniny sníst, pak byla připravována ředkvičková šťáva.

Ředkvičky na kašel a bolest v krku

Podle tohoto receptu se ředkvičková šťáva smíchá s vodou ve stejném poměru. Výsledná směs se 2-3krát denně kloktá a to až do vymizení obtíží. Pro urychlení léčby se doporučuje užívat tento lék i zevnitř a to v množství 3-4 lžíce denně, nejlépe před jídlem. Obvykle není třeba tuto léčebnou kúru protahovat déle než na týden.

Účinný prostředek na housera

Ischias, zánět sedacího nervu nebo prostě lidově houser – i proti němu má ředkvička co říct. Stačí očistit čerstvou velkou ředkvičku a nastrouhat ji nahrubo na struhadle. Pak zabalit do gázy a položit na postižené místo po dobu 30-60 minut. Během dne lze aplikaci podle potřeby opakovat.

A stejný obklad se hodí i na modřiny, menší řezná poranění bodnutí hmyzem. Alternativně lze poraněné místo ošetřit i vymačkanou šťávou. Ovšem připravte se na to, že to bude trochu štípat.

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář