kočičí dráp

Kočičí dráp: Bylina z Peru. Jaké jsou její léčivé účinky a proč si dopřát lahodný doušek odvaru

Jde o oranžově kvetoucí rostlinu s dlouhými listy, která roste v tropickém lese amazonské džungle, kde se jí daří i ve výšce 800 metrů nad mořem. Rostlina má i další názvy, jako je uňa de gato, řemdihák plstnatý, vilkakora či unkárie. Nejznámější bývá u nás právě jako kočičí dráp. Rostlina má silnou hnědou zdřevnatělou lodyhu, která dosahuje výšky až 30 metrů a oplétá se okolo jiných rostlin díky svým trnům. A právě kvůli těmto „drápkům“ vznikl tento netradiční název – kočičí dráp.

Hned v úvodu je třeba zmínit, že existuje však několik druhů této byliny, ale léčebné účinky pro lidské zdraví mají jen tyto dva: Uncaria tomentosa a uncaria guajanensis. Léčivé účinky byliny jsou známé již z doby, kdy slavní Aztékové, Mayové a Inkové je hojně využívali na různé neduhy a zdravotní problémy. Bylina byla prohlášena za svatou rostlinu, neboť se věřilo, že v ní obývají pozitivní síly.

Účinky prokázány výzkumem

Již v 60. letech minulého století na základě výzkumu v italské Neapoli bylo potvrzeno, že bylina význačně aktivuje imunitní systém. A od té doby došlo k dalšímu vývoji a mnoha laboratorním studiím po celém světě, kdy se došlo k poznatku, že ve výsledku je v Rakousku a Německu výtažek z byliny předepisován zejména pacientům s onkologickým onemocněním, stejně tak i těm, kteří jsou oslabení po chemoterapii a ozařování.

Bladodárný a léčivý vliv byliny aneb s čím vám pomůže?

Kočičí dráp má antioxidační, protizánětlivé, antivirové i antibakteriální účinky. Potlačuje růst a rozvoj rakovinových buněk, podporuje obranyschopnost, působí velmi pozitivně na celý centrální nervový systém, snižuje krevní tlak, chrání sliznice trávicího traktu a účinně pomáhá při žaludečních vředech, napomáhá ke zdárné obnově střevní mikroflóry po užívání antibiotik, působí pozitivně i při problému s akné, plísní, efektivně pomůže při pásovém oparu.

Přínosné uplatnění má i u cukrovky, neboť podporuje klasickou léčbu. Bylina je doporučována taktéž kuřákům, neboť podporuje odstranění karcinogenních látek, které jsou obsažené v cigaretovém kouři. Bylina je vhodná při chronickém únavovém syndromu. Pomůže i s léčbou lupénky, zánětem pokožky či alergické reakci.

Jak správně užívat?

Nejvzácnější je kůra lodyhy a kořen. Využívá se však jen vnitřní kůra, neboť vnější nedisponuje léčebným účinkem. Užívání je snadné. Stačí zakoupit kůru vilcacory neboli kočičího drápu a pak jednu polévkovou lžíci přelít půl litrem studené vody a zhruba 20 minut vařit, poté zcedit. Odvar je možné užívat vnitřně až třikrát denně. Pije se vlažný. Odvar můžete užít jak vnitřně, tak je vhodný i vnější způsob použití jako obklad právě na podrážděnou pokožku, při lupénce, akné apod.

Pozor! Pro koho není bylina vhodná?

I když nebyly prokázány kontraindikace, neměla by se bylina užívat v těhotenství, při kojení. Stejně tak není vhodná pro děti mladší 3 let. V takovém případě vždy je nutné konzultovat s odborníkem.

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář

eleven − six =