parožnatka

Parožnatka: Kapradina připomínající parohy soba

Kapradiny jsou vděčné rostliny do bytů a domů, protože jsou ozdobné listem, a zkrášlují nám domácí prostředí po celý rok, ale také čistí svými listy vzduch a při dobrém zacházení jsou dlouhověké. Parožnatka je kapradina připomínající parohy soba.

Odkud pochází

Parožnatka (Platycerium) pochází z tropických oblastí Asie a Austrálie, do ostatních kontinentů se rozšířila jako pokojovka.

Kam parožnatku umístit

Parožnatce bude nejlépe na severním okně, popř. na okně v koupelně, může být i na polostinné chodbě, v mezipatře s malým oknem apod.

Platycerium - Parožnatka: Kapradina připomínající parohy soba

Zdroj foto: commons.wikimedia.org                 Platycerium

Co parožnatka potřebuje k životu

Vzhledem k tomu, že se jedná o kapradinu z pralesa, potřebuje zejména teplo (24 °C), v zimě by teplota neměla poklesnout pod 16 °C – a pozor, parožnatka neprodělává období klidu, takže může klidně zůstat v místnosti, kde se topí.

Nepotřebuje nejsvětlejší místo – stačí rozptýlené světlo nebo polostín. Roste velmi pomalu. Dá se pěstovat v závěsných nádobách anebo nechat pnout jako epifyt po větvi.

Zálivku potřebuje hojnou, avšak voda by se neměla dostat na listy. Neuděláte chybu, když občas ponoříte celý květináč do nádoby s vodou. Voda by měla být dešťová, nebo alespoň odstátá, popř. převařená. Nesmí být v žádném případě tvrdá.

Parožnatka potřebuje také vyšší vzdušnou vlhkost. Rosit ji můžete velmi jemným rozprašovačem, anebo ji umístěte blízko ke zdroji vody (akvárium, odpařovače apod.).

Zároveň je dobré zvolit propustný substrát – ideálně z hrubé rašeliny, listovky, písku a popř. i mechu rašeliníku, a na dno květináče umístit drenáž. Hnojení je dobré jednou za 14 dní, zejména přes léto.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zavřít