Pieris japonica

Pieris – stálezelený keř, který překvapí barevnou proměnou

Pieris stálezelený keř, který bohatě kvete. Nejzajímavější podívanou nabízí v době rašení nových listů. Najde uplatnění ve všech zahradách.

Pieris pochází z hornatých oblastí jižní a východní Asie, některé druhy i ve východní části Severní Ameriky. Řadí se mezi vřesovištní rostliny (Ericaceae), rod Pieris má pouze sedm druhů. Původní druhy dorůstají výšky od půl metru do přibližně tří metrů.

Nejzajímavější jsou na rostlině nově rašící listy, ty mají jinou barvu než stávající listy. Nejčastěji jsou ohnivě červené, okrové, ale mohou být i zelenkavé, narůžovělé a béžové.

Květy jsou na Pieris také velmi dekorativní, vykvétají v trsech, připomínající konvalinky. Všechny druhy Pieris poměrně bohatě kvetou, nejčastěji v barvě bílé a růžové. Už na jaře se na keři vyskytují hustě kvetoucí dlouhé hrozny.

V našich zahradách se nejčastěji potkáme s Pieris japonskou, kultivar ´Prelude´ je vysoký 30-60 cm, má sytě zelené listy a bílé květy. Jeho nově rašící listy mají výrazně oranžovou barvu.

Kultivar ´Katsura´ je o trochu vyšší, má růžové květy a vínové výhony. Kultivar ´Variegata´ se může pochlubit bílým lemem listů, který v zimě zrůžoví.

Mezi další patří Pieris floribunda, Pieris cubensis, Pieris nana, Pieris formosa, Pieris phillyreifolia, Pieris swinhoei.

pieris - Pieris – stálezelený keř, který překvapí barevnou proměnou

Jak pieris pěstovat

Jedná se o vřesovištní rostlinu, potřebuje kyselý typ půdy s přídavkem rašeliny. Půda by měla být přiměřeně vlhká, ne přemokřená, nesnese ani sucho. Pokud pieris umístíte na slunce, bohatě pokvete, ve stínu bude mít zase větší násadu listů.

Dopřejte rostlině důkladnou podzimní zálivku. Pieris jsou mrazuvzdorné, naše zimy přečkají, nesvědčí jim však holomrazy, proto rostlinu chráníme chvojím, slámou a rašelinou. V předjaří ořežte poškozené a suché větve.

Pieris se uplatní ve skalkách, vřesovištích i jako předsadba vyšších rostlin.

 
 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář