Čím dál více se navracíme zpět a využíváme přírodní moc a účinky bylinek. Ať už si je pěstujeme nebo se vydáme na sběr, obě varianty mají pozitivní přínos na psychickou i fyzickou stránku. A v tomto případě to platí dvojnásob, neboť pilát lékařský působí velmi účinně a dokáže dostat do psychické pohody. Záleží na vás, zda se rozhodnete tuto bylinu pěstovat či upřednostníte druhou variantu.
Pilát lékařský je blízký příbuzný i zdánlivě prostých rostlin s obdivuhodně vybarvenými květy. Patří mezi ně například kamejka modronachá, plicník lékařský, pomněnka, užanka lékařská či kostival lékařský.
Rostlina kvetoucí od května do září
Pilát lékařský má modro-fialovou korunu, která je po rozkvětu červená. Drobné květy jsou uspořádány v krátkých a hustých vijanech. Pilát je dvouletou či víceletou bylinou s černým, téměř nevětveným kulovitým kořenem, ze kterého vyrůstá více lodyh dorůstající výšky 30 až 80 cm s drsnými chlupy.
Přízemní listy v prvním roce jsou zhruba 20 cm dlouhé a zúžené v řapík. V době květu jsou listy téměř zaschlé. Rostlinu můžete pěstovat na své bylinkové zahrádce. Pěstování je nenáročné. Na jaře vysejete do kelímků a po předpěstování přesadíte na záhon. Rostlina je pěkná i na pohled díky svým drobně modrým kvítkům. Květy svým stáčením do vijanů se vzdáleně podobají stočenému ocasu štíra.
Kam se vydat na sběr?
Pilát lékařský roste na suchých stráních, pastvinách, vyskytuje se na teplejších a slunných místech. Jedná se o mrazuvzdornou rostlinu. Tato léčivá bylina se nachází v celé střední i východní Evropě.
Využití a přínos byliny
Bylina je známá především pro své účinky při kašli, kdy tlumí neproduktivní a vysilující kašel, prospěšná je i v případě chronického plicního onemocnění, které vzdoruje klasické léčbě, jako je bronchitida, astma apod. Bylina je účinná i při akutní bakteriální plicní nemoci, tj. TBC, zápal plic. V případě zevního použití je zaznamenána vysoká účinnost na hojení oparů a na všechny špatně se hojící rány.
Alternativy užití
Čerstvá šťáva z pilátu, kdy kvetoucí nať se odšťavní prostřednictvím odšťavňovače se pomele a vymačká se tak šťáva, která se užívá při vážnějším plicním onemocnění. Šťáva je účinnější než nálev. Nesmí se ale připravovat do zásoby, je třeba vždy připravit na každý den novou dávku.
Nálev se připraví tak, že se přelije nať vroucí vodou a nechá dvacet minut louhovat, pak se slije do termosky, aby nevystydl a užívají se čtyři polévkové lžíce denně.
Další variantou je příprava tinktury, kdy se čerstvá kvetoucí nať natrhá na malé kousky, zalije lihem 40 % tak, aby byla nať zcela potopená a nechá se v uzavřené sklenici po dobu jednoho týdne vyluhovat. Pak se slije přes plátno, vymačká se veškerá tekutina a uchovává se v pevně uzavíratelných nádobách. Pozitivní je, že léčivé účinky jsou uchovány až po dobu pěti let.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz