ananas

Historie ananasu – jak dostal své jméno?

Ananas Comosus je latinský název ananasu, tropické rostliny s jedlým plodem tropického ovoce, které je známé svou „trnitou korunou“. Je nejrozšířenější rostlinou v čeledi Bromeliaceae.

Využití ovoce

Plody mají mnoho využití, mohou se jíst čerstvé, vařené nebo konzervované. Jsou také důležitou součástí mnoha pokrmů a nachází se v široké řadě kuchyní po celém světě. Využívají se nejen jako dezerty, ale také například ke kuřecímu masu nebo na světoznámé pizze Hawai.

Ananas není jen výživné ovoce, které je podáváno v mnoha formách, ale je také zpracován na různé předměty. Může být použit jako ozdoba nebo dekorace, knoflíky dveří, jako součást dárkových košů, zejména v hotelích, a dokonce používané jako loga některých firem.

Kromě toho jsou listy rostliny používány k výrobě speciálních textilních vláken, které jsou na Filipínách známy jako piña.

Rostlina se používá v bylinné medicíně a byla zvěčněna v básních, sochách, malbách, legendách a mýtech mnoha kultur po celém světě.

Jedinečné jméno „ananas“

Ananas upoutal pozornost už od doby, kdy byl poprvé představen lidstvu. Od té doby byl také považován za jeden z nejzdravějších plodů na světě. Ale jaký je příběh za jeho jedinečným jménem?

Tato bylinná rostlina byla poprvé nazývána „anana“, slovo pocházející z Tupi-Guaraniho slova „nanas“ v Jižní Americe, což doslova znamená vynikající ovoce. Tento termín poprvé zaznamenal André Thevet, francouzský kněz a průzkumník.

Historie ananasu

Jako důkaz, že ananas byl používán a široce známý, je záznam o něm v mexickém zápisníku z dob, kdy vznikalo písmo, které se nazývá Cascajal. Tento historický dokument byl napsán na počátku našeho letopočtu.

Navzdory skutečnosti, že ananas byl již dlouho pěstován v Jižní Americe, je objevení tohoto ovoce připisováno k roku 1493 průzkumníku Christopheru Columbovi. Našel jej na ostrově Guadeloupe, který je nyní francouzským zámořským územím Jižní Karibik. Dokonce ho pojmenoval „piña de Indes“, což doslovně znamená „borovice indiánů“.

ananas - Historie ananasu – jak dostal své jméno?
Ananas a jeho cesta do různých částí světa

Vzhledem k rozsáhlému průzkumu Portugalska a Španělska, byl ananas zaveden do Afriky, Asie a jižního Pacifiku v 16. století. V roce 1661 se ananas stal důležitou součástí Jamajského znaku, který obsahuje pět zlatých ananasů. Ananas byl také považován za symbol anglických amerických kolonií. A věřte tomu nebo ne, ananas se v té době stal symbolem společenské třídy a pohostinnosti.

První pěstování ananasů v Evropě bylo zaznamenáno v roce 1720, což je ironicky více než 200 let poté, co ho objevil Kryštof Kolumbus, který byl sám Evropanem.

Navzdory časnému povědomí o ananasu se komerční kultivace a plantáž nezačala až do roku 1880, kdy parní lodě poskytovaly alternativní dopravu pro toto zkazitelné ovoce.

Zatímco James Cook byl ten, kdo představil ananas Havaji, byl to John Kidwell, kterému je přičítán vznik „ananasového průmyslu“.

Komercializace ananasu

V roce 1901 založil americký průmyslník James Dole havajský ananasový podnik (Hawaiian Pineapple Company) na ostrově Oahu. Společnost byla později přejmenována na Dole Food Company, která je dnes jednou z největších a nejuznávanějších výrobců ananasů.

V roce 1907 zahájila Dole konzervování ananasu, což usnadnilo jeho přístup do celého světa. Výroba se začala významně zvyšovat díky zavedení automatizovaného loupání a krájení ovoce vynalezeného v roce 1911 Henrym Ginachem, americkým inženýrem, který byl najat Jamesem Dolem.

V roce 1950 tvořila společnost Dole jednu třetinu světové produkce a 60 % konzervovaných ananasů.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář