smilek

Smilek jako květina k řezu i sušení

Hledáte-li do zahrady zpestření v podobě krásně kvetoucích drobných kvítků, ale zároveň vás baví vytvářet suché vazby na zimu, pak je smilek rozhodně tou pravou volbou. Pěstování není těžké a odměna dvojnásobná.

Odkud pochází

Smilek (Helipterum) pochází z Austrálie, ale odtud se rozšířil téměř po celém světě jako okrasná květina vhodná k řezu i sušení.

Jaké potřebuje stanoviště

Smilek potřebuje plné slunce a teplo, místo chráněné před větrem, půdu humózní, výživnou, raději písčitou než jílovitou a střední zálivku.

Jak smilek vysévat

Smilek vyséváme podle druhu a kultivaru. U nás nejznámější je smilek růžový (Helipterum roseum), který je vyšší, neboť dosahuje až půl metru výšky. Tento vyséváme v meziřádkové vzdálenosti 30 cm, jednotíme na vzdálenost 20 cm na řádku. Naopak smilek Manglesův (Helipterum manglesii) je drobnějšího vzrůstu (do 30 cm), a proto jej vyséváme v meziřádkové vzdálenosti 20 cm, a jednotíme na 15 cm na řádku. Vyséváme v polovině dubna a 1 g osiva obsahuje cca 300 semen.

Kdy kvete a jaké má květy

Květina kvete v červenci a srpnu, a zatímco smilek růžový má bílé až růžové květy se žlutými nebo tmavšími terčíky. Smilek Manglesův má barvu květů ve žlutých, růžových, červených i purpurových odstínech.

Jak smilek využít

Smilek se hodí do květinových záhonů mezi trvalky, své místo má i na skalkách. V létě jej můžete řezat jako květinu do vázy, na zimu pak usušit (v kyticích květy dolů) a vytvářet zajímavé dekorace a suché vazby.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář