stračka zahradní

Stračka zahradní je poněkud opomíjená, ale krásná květina

Stračku zahradní v mnoha zahradách neuvidíte, a to je škoda, protože je to rod květin, který čítá na 400 druhů, z nichž některé jsou letničky, jiné dvouletky a další trvalky. Stračka zahradní má především nádherné a nápadné květy.

Jakou půdu stračka potřebuje

Stračka zahradní (Consolida regalis nebo také Delphinium x cultorum) potřebuje hluboce nakypřenou vápenitou půdu, která bude spíše vlhčí. Nesnáší hnojení čerstvým chlévským hnojem. Daří se jí na plně osluněném stanovišti a přitom chráněném před větrem. Přesto se hodí dopřát každé vzrostlé květině oporu, aby se nepolámala.

Kdy a jak stračku vyséváme

Stračku zahradní vyséváme během dubna, meziřádková vzdálenost by měla být od 20 do 30 cm podle vzrůstnosti odrůdy. Po vzejití vyjednotíme na 10–25 cm. Semínka jsou velmi drobná, 1 g osiva obsahuje cca 500 semen.

Další péče

Aby nám stračka bohatě kvetla, potřebuje bohatou zálivku a také přihnojování během vegetačního období – stačí tekuté hnojivo pro kvetoucí rostliny. Protože stračka kvete krásnými vysokými květy během června a července, je možné tyto květy při odkvétání včas seříznout, a stračka vám vykvete ještě jednou – během září nebo října.

Množení

Jednoleté a dvouleté stračky množíme semeny, trvalky je však možné s úspěchem množit pomocí kořenových řízků. Řízky odebíráme na jaře nebo na podzim a sázíme do truhlíků, přičemž dbáme na to, aby substrát byl stále mírně vlhký.

Planě rostoucí stračky

Zajímavé je, že existuje také velký počet druhů planě rostoucích straček, které rostou v horských oblastech podle potoků a bystřin. Setkáme se s nimi nejen u nás, ale po celé Evropě, Asii, severní Africe i Severní a Jižní Americe.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

1 Komentářů

Zanechte komentář

fifteen + twenty =