okurka

Pěstování okurek zvládne i úplný začátečník

Ať již si chcete vypěstovat jen pár okurek na přímou spotřebu, anebo byste raději zkusili i pár sklenic zavařit, začněte již na přelomu března a dubna s předpěstováním.

Výsev

Okurky vysévejte nejlépe po jednom semínku do malých květináčků, které můžete zpočátku nechat v teple doma nebo ve vytápěném skleníku a důkladně zalévat. Jakmile rostlinky vzejdou, je potřeba jim často větrat. Ovšem jen za hezkého slunného počasí přes den.

Výsadba na záhony

Než okurky vysadíte na záhon, potřebuje půda dobrou a důkladnou přípravu. Okurky můžete sázet po nějaké předplodině, jako je třeba hlávkový salát, anebo jako první plodinu. V obou případech okurky potřebují teplou a dobře propustnou půdu a dostatek živin z organického materiálu (chlévský hnůj, sláma, listí), který obsahuje dostatečné množství dusíku, fosforu a draslíku.

okurky - Pěstování okurek zvládne i úplný začátečníkJak vysazovat

Správná meziřádková vzdálenost by měla být cca 100 cm, rozestup jednotlivých okurek na řádku asi 40 cm. Okurky pěstujte jen s jedním stonkem, jinak se rostliny zbytečně vysilují. A jakmile povyrostou a začnou tvořit výhony s úponky, postavte jim pnoucí konstrukci. Pěstování okurek na konstrukci přináší dlouhodobě větší výnosy, než když se okurky plazí po zemi, a nezanedbatelný je i jistý komfort při sklizni.

Konstrukce

Vhodnou konstrukcí mohou být 2 kůly po straně každého řádku, přičemž nahoře jsou kůly spojeny drátem (ten může být pro větší pevnost ještě upevněn po obou stranách v zemi). Každá okurka pak může mít svůj provaz, po kterém bude šplhat – tento provaz upevněte kolem kořenového krčku, poté přehoďte přes drát a konec volně připevněte pod drátem.

Další možné konstrukce se dají vyrobit z drátěných plotů, dřevěných konstrukcí pro pnoucí rostliny apod. Nejdůležitější vždy je, aby se okurka pnula rovně nahoru, nebo lehce šikmo – pokud na konstrukci leží (2 drátěné rošty opřené o sebe).

Zalévání

Okurky potřebují vydatně zalít hned po výsadbě. Potom je zálivka potřeba pravidelná a spíše vyšší, neboť plody okurek jsou samy o sobě tvořeny zejména vodou. Zaléváme ke kořenům, nikoliv přes listy – to by nám mohlo způsobit plíseň.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

7 Komentářů

Zanechte komentář