turin

Tuřín je opravdu všestranná zelenina, a tak je zcela neprávem opomíjený

Kdy jste si naposledy na zahradě vypěstovali tuřín? A přitom se jedná o zeleninu, která není až tak náročná na pěstování, ale za to se dá přidávat do polévek, jíst v podobě kaší, vařit, zapékat i péct. Má sladkou chuť a krémovitou dužinu.

Jaké potřebuje stanoviště

Má nejraději lehčí a úrodnou půdu, která bude navíc dobře propustná. Nemá rád čerstvé přihnojování, a to ani kompostem. Pokud chcete půdu před pěstováním tuřínu přihnojit, musíte tak učinit již na podzim.

Jak tuřín vysévat

Tuřín můžete vysévat přímo ven, jakmile se půda trochu prohřeje (aspoň 8 °C). Před mrazem je potřeba mladé rostlinky chránit fólií. Vysévat můžete i postupně až do poloviny léta. Po vzejití je nutné sazeničky vyjednotit na vzdálenost cca 5 cm.

turin zelenina - Tuřín je opravdu všestranná zelenina, a tak je zcela neprávem opomíjený

Zdroj foto: pixabay

Jak o tuřín pečovat během vegetačního období

Potřebuje zejména zalévat – nedostatek zálivky by způsobil jeho zdřevnatění. Sucho a náhlá zálivka by zase způsobily, že by popraskal. Dále je potřeba tuřín nejen jednotit, ale i plít.

Kdy a jak sklízet

Čas sklizně nastává v polovině podzimu. Tuřín je mrazuvzdorný a může zůstat v půdě až do začátku jara (výjimkou jsou místa s opravdu silnými mrazy). Když tuřín sklidíte, skladujte ho v bedýnkách nebo krabicích s pískem na studeném a suchém místě.

Dají se sklízet vlastní semínka

Ano, z tuřínu se dají vypěstovat vlastní semínka. Stačí, když některé rostliny necháte v zemi přes zimu a na jaře je necháte vykvést. Semínka sbírejte počátkem léta, jakmile dozrají semeníky. Pozor ovšem, ať se vám nezkříží s jiným druhem rodu Brassica, ke kterému patří i řepka. Pokud kolem kvete řepka ve stejném čase jako tuřín, chraňte kvetoucí rostliny pomocí sítěk.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Štítky
, ,

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář