Kdy jste si naposledy na zahradě vypěstovali tuřín? A přitom se jedná o zeleninu, která není až tak náročná na pěstování, ale za to se dá přidávat do polévek, jíst v podobě kaší, vařit, zapékat i péct. Má sladkou chuť a krémovitou dužinu.
Jaké potřebuje stanoviště
Má nejraději lehčí a úrodnou půdu, která bude navíc dobře propustná. Nemá rád čerstvé přihnojování, a to ani kompostem. Pokud chcete půdu před pěstováním tuřínu přihnojit, musíte tak učinit již na podzim.
Jak tuřín vysévat
Tuřín můžete vysévat přímo ven, jakmile se půda trochu prohřeje (aspoň 8 °C). Před mrazem je potřeba mladé rostlinky chránit fólií. Vysévat můžete i postupně až do poloviny léta. Po vzejití je nutné sazeničky vyjednotit na vzdálenost cca 5 cm.

Zdroj foto: pixabay
Jak o tuřín pečovat během vegetačního období
Potřebuje zejména zalévat – nedostatek zálivky by způsobil jeho zdřevnatění. Sucho a náhlá zálivka by zase způsobily, že by popraskal. Dále je potřeba tuřín nejen jednotit, ale i plít.
Kdy a jak sklízet
Čas sklizně nastává v polovině podzimu. Tuřín je mrazuvzdorný a může zůstat v půdě až do začátku jara (výjimkou jsou místa s opravdu silnými mrazy). Když tuřín sklidíte, skladujte ho v bedýnkách nebo krabicích s pískem na studeném a suchém místě.
Dají se sklízet vlastní semínka
Ano, z tuřínu se dají vypěstovat vlastní semínka. Stačí, když některé rostliny necháte v zemi přes zimu a na jaře je necháte vykvést. Semínka sbírejte počátkem léta, jakmile dozrají semeníky. Pozor ovšem, ať se vám nezkříží s jiným druhem rodu Brassica, ke kterému patří i řepka. Pokud kolem kvete řepka ve stejném čase jako tuřín, chraňte kvetoucí rostliny pomocí sítěk.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz