lilek jasminokvety

Lilek jasmínokvětý: Záplava bílých květů a jemná vůně

Lilek jasmínokvětý je nenáročný a vhodný k pěstování v nádobách na balkoně. Může růst v převisu nebo se pne po opoře. Pro svou nenáročnost a široké využití získává stále více na oblibě.

Lilek jasmínokvětý (Solanus jasminoides) je dřevitá, šplhavá liána, která pochází z Chile a Brazílie. Může dorůstat 6 až 10 m, pěstuje se pro květ. Ten může mít barvu bílou, žlutozelenou nebo lila. Na podzim na rostlině dozrávají purpurové bobule. Je to rychle rostoucí a převislá rostlina, která vytváří bohatě kvetoucí sloupy. Květy na rostlině kvetou od počátku léta do podzimu. Květy se tvoří na koncích dlouhých výhonů, předpěstované rostliny nakvétají již v květnu. Je to typická přenosná rostlina.

Jak rostlinu pěstovat

Do jednoho truhlíku (o délce 60 cm) vysadíme 10-15 zakořeněných řízků nebo 5 větších rostlin. Na dně nádoby musí být drenážní vrstva a otvory, aby mohla odtékat přebytečná voda. Rostlině se daří v hlinitohumózní zemině, lze koupit již hotový namíchaný substrát. Nádoby pro pěstování musí být dostatečně veliké. Lilek dobře snáší déšť i vítr, daří se mu na slunném stanovišti.

Nezapomínáme na dostatečnou zálivku, substrát udržujeme vlhký, kořenový bal by neměl nikdy přeschnout. Dobrým typem jsou samozavlažovací truhlíky. Rostlině můžeme přilepšit 1x týdně hnojivem pro kvetoucí rostliny.

lilek - Lilek jasmínokvětý: Záplava bílých květů a jemná vůněPřezimování

Lilek jasmínokvětý umístíme do světlé a vzdušné místnosti, ideálně teploty 100-120 C. Rostlinu zimujeme od října do dubna nebo května. Lilek zaléváme, bal nesmí nikdy vyschnout. V zimě také provedeme řez. Před vyrašením nových výhonů ty staré razantně sestříháme. Rostlina potom poroste a pokvete bohatě. Lilek jasmínokvětý většinou na zimu shazuje květy, na jaře opět obrazí. Na choroby příliš netrpí, občas se objevují mšice a to na koncích kvetoucích výhonů.

Rostlina se snadno množí vrcholovými a stonkovými řízky, ty by měly být dlouhé alespoň 10 cm, se čtyřmi očky. Většinou se už dvouleté rostliny nepřezimují, ale nově namnožené. Pokud chceme lilek jasmínokvětý pěstovat jako stromek, vybereme nejsilnější výhonek, z něj odstraníme listy a na konci ponecháme šest řad listů. Potom už výhon přivazujeme k pevné opoře a vyčkáváme, až pokvete.

 
 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář