scaevula

Vějířovka nezlomná je bohatě kvetoucí a opomíjená letnička

Kvítky vějířovky se opravdu podobají malým vějířkům. Vějířovka nezlomná se hodí do truhlíků a závěsných nádob, kde působí velice půvabně. Její bohatá záplava květů přerůstá přes okraj a vytváří hustě kvetoucí závěsy. Originální, ale přitom praktické truhlíky a závěsné nádoby najdete třeba v aktuálním letáku.

Vějířovka nezlomná (Scaevola aemula) pochází z Austrálie a její jméno je odvozeno od velmi charakteristického tvaru květu, který se nápadně podobá rozevřenému vějíři. Původní barva květů je modrofialová, v současnosti jsou však k dostání i bílá, lila, světle i tmavě modrá či temně fialová. Pokud jí dopřejete správnou péči, její závěsy dorůstají do délky 20-40 cm, někdy mohou výhony dorůstat až 100 cm. Její listy jsou tmavozelené a tuhé. Nejpůvabněji působí právě v závěsných nádobách, kvete od května do července. Vějířovka je letnička, občas se někomu podaří ji přezimovat a na jaře namnožit řízkováním, je ale lepší počítat s tím, že každoročně na jaře pořídíme nové rostliny.

scaevola - Vějířovka nezlomná je bohatě kvetoucí a opomíjená letnička

Jak vějířovku pěstovat

Semena se mohou vysévat už v lednu, jakmile se na rostlince objeví lístky, pravidelně ji zaštipujeme, aby se krásně rozvětvovala. Bohatě rozvětvená rostlina má v závěsech krásně husté převisy. Na venkovní stanoviště ji umístíme v květnu po zmrzlých. Substrát rostlině svědčí humózní a propustný, při výsadbě můžeme provést základní hnojení pomalu rozpustnými hnojivy.

Vysazujte několik vějířovek najednou, například do 50 cm truhlíku postačí 4 rostlinky. Rostlinu zaléváme měkkou vodou, nesnáší přemokření, půda by měla být neustále mírně vlhká. Daří se jí na plném slunci nebo polostinném stanovišti. Hnojení postačí 1x týdně hnojivem pro balkonové rostliny. Odkvetlé květy není třeba odstraňovat, odrůstají sami, rostlina se postupně zahušťuje, v paždí listů vyrůstají další kvetoucí výhony. V létě je možné vějířovku namnožit řízkováním. Rostlině vyhovují teploty zhruba 180 C v noci a více než 220 C ve dne.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář