hvezdicka

Hvězdička přímořská dělá čest svému jménu

Hvězdička je díky svému vzhledu oblíbenou dekorativní rostlinou. Roste polštářovitě a vytváří převisy. Je doslova obsypána žlutými kvítky, které se podobají hvězdičkám či sluníčku.

Hvězdička přímořská (Asteriscus maritimus) byla původní na Kanárských ostrovech, v jižním Portugalsku, v západním Středomoří a Řecku. Ve své domovině je víceletou rostlinou, u nás se pěstuje většinou jako letnička. Řadí se do čeledi hvězdnicovitých. Má výrazné, žluté květy, ty jsou obklopeny stříbřitě zelenými lístky. Dorůstá výšky zhruba 50 cm, vytváří převislé polštáře. Je k zakoupení v několika kultivarech:

  • Hvězdička přímořská ´Aurelia Gold´ je raně kvetoucí kultivar. Nakvétá už v dubnu.
  • Hvězdička přímořská ´Gold Dolar´ je nízký kultivar, který vrůstá do výšky 20 cm, má typický, kulatý tvar květů.
  • Hvězdička přímořská ´Gnom´ vykvétá jednoduchými, zlatožlutými květy.
hvězdička přímořská - Hvězdička přímořská dělá čest svému jménu

Hvězdička přímořská

Jak hvězdičku pěstovat

Semena rostliny se vysévají v únoru nebo počátkem dubna pod sklo. Při teplotě okolo 200 C vyrostou malé semenáčky, které přepíchneme do květináčů nebo truhlíků. Lze zakoupit i sazeničky. Má ráda slunné stanoviště a humózní, kyselou a propustnou půdu. Základní vyhnojení se může provést při výsadbě, přimícháním pomalu rozpustnými hnojivy. Potom už stačí přihnojovat hnojivem pro balkonové rostliny 1-2x týdně, spolu se zálivkou.

Na venkovní stanoviště se hvězdička přesazuje až v druhé půlce května. Substrát musí být neustále vlhký, zálivku provádíme v závislosti na počasí. Odkvetlé květy zaštipujeme, podpoříme tak následné kvetení.

hvezdicka primorska - Hvězdička přímořská dělá čest svému jménu

Hvězdička přímořská

Jak vysadit?

  • do závěsných nádob a truhlíků
  • vysazuje se ve skupinkách
  • dobře působí i na záhonech a skalkách
  • ozdobí i venkovské zahrádky
  • dá se dobře kombinovat s jinými balkonovými rostlinami
  • má velmi dlouhou dobu květu, od května až do listopadu

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář