Lupina (vlčí bob) je okrasná trvalka, květy mohou být v několika barvách, nejčastěji v modré a růžové. Rostlina, především semena, je však jedovatá. Planou můžeme vidět na okrajích lesů a mýtinách. Vyšlechtěné kultivary hýří všemi barvami.
Lupina mnoholistá (Lupinus polyphyllus) pochází ze Severní Ameriky, V posledních letech se tak trochu vytratila z našich zahrad, což je škoda, vyšlechtěné kultivary se pyšní mnoha barvami. Budou poutat pozornost, ať už na zahradě nebo doma ve váze. Existuje přibližně 200 druhů lupiny. Obvykle dorůstá výšky 80-150 cm. Na dlouhých stoncích má řapíkaté dělené listy a květy rostou v kulovitých hroznech. Ty mohou být jednobarevné nebo dvoubarevné. Nejčastěji je najdete v bílé, červené, fialové, žluté, růžové a modré.
Planě rostoucí lupina je na první pohled v přírodě nápadná, zvláště v době kvetení. Její semena jsou jedovatá, k otravě stačí již malé množství. Způsobuje nevolnost a halucinace. Alkaloidy, které se v semenech nachází, poškozují nervový systém, srdce a játra.
Planou lupinou se můžete otrávit, vyšlechtěné zahradní kultivary jsou bezpečné.
Vyšlechtěné lupiny
Vyšlechtěné kultivary mají širokou škálu pastelových barev- červenou, lososovu, vínovou, purpurovou, žlutou, modrou, fialovou. Některé mají kombinaci bílé a jiné barvy. Je to statná trvalka, která má v období květu přes metr výšky a z toho přibližně polovinu tvoří květenství. Květ má tvar hustého, vzpřímeného hroznu.
Lupina vykvétá zhruba v polovině června, pokud seříznete odkvetlé stonky, na podzim se můžete ještě těšit z dalšího kvetení, byť slabšího.
Pěstování
Lupina se dělením množit nedá, nevytváří trsy a řízkování je poměrně náročné. Nejlepší je zakoupit semena.
Semena vyséváme od února do června. Únorové výsevy provádějte do nádob, které umístíme do teplého prostředí, ideálně kolem 150 C. Klíčení také můžeme urychlit namočením semen do vody přes noc. Druhý den je vysejeme do půdy. Pozdní výsev vykvete až další rok.
Lupiny vypadají dobře jak samostatně vysázené, tak v kombinaci s později kvetoucími trvalkami. Vysazujte je do sponu, přibližně 50 cm od sebe.
Jak se o lupinu starat
Na péči je poměrně nenáročná. Moc jí nesvědčí přímý sluneční úpal a sucho. Vyberte ji slunnější stanoviště nebo polostín. Zemina jí prospívá hluboká, výživná a propustná. Přihnojování není třeba, pouze pokud lupinu vysadíte do chudší půdy, stačit bude jen po výsadbě. Pozor na příliš přemokřená místa na zahradě, to by mohlo rostlinu zahubit. V prvním roce po výsadbě ji na zimu přikryjte chvojím.
Planou rostlinu nepřesazujte do zahrady, jednak je jedovatá a také má ráda trochu odlišné půdní podmínky než jaké máte na zahradě. Zvláště pokud máte malé děti, raději zakupte semena zahradního kultivaru.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz