vřesovec pleťový

Vřesovec pleťový vytvoří na vaší zahradě pestrobarevné moře

Svými květy vás potěší i v lednu a nejlépe vyniknou pospolu. Záhon osázený vřesovcem pleťovým rozsvítí vaši zimní zahradu tak, jako nic jiného. Vřesovce (Erika) se vyskytují na mnoha chladných místech planety (ten pleťový konkrétně z Alp) a existuje jich přes 600 druhů. Jen několik málo z nich se však uplatní i na našich zahradách.

Vřesovec pleťový má podobu sytě zeleného keříku, vykvétajícího v prosinci pestrou škálou barev- od bílé, až přes fialovou. Původní barvou je růžová, jak už ostatně název napovídá. Keříky nemívají více než 30 centimetrů.

Náš tip: vřesovcům to bude nejlépe slušet ve skupinovém záhonu, hostím jen rostliny jedné odrůdy. Možná je také výsadba do barevných pruhů nebo jiných obrazců. Vždy si však hlídejte, aby šlo o kultivary, vykvétající ve stejném období. Vyhnete se tak nehezkým kvetoucím pauzám a prázdným místům v záhonu. Navíc pak nebudete mít problém s posezónním stříháním. V oblastech, kde je hodně sněhu, se nejvíce uplatní růžové nebo červené vřesovce, budou krásně kontrastovat s bílými závějemi.

Vřesovec - Vřesovec pleťový vytvoří na vaší zahradě pestrobarevné moře

Zdroj foto: – upload.wikimedia.org

Jen propustná půda a sluníčko

Nepotřebují hnojení, nepotřebují sestřih, nepotřebují vlastně skoro žádnou péči. Není divu, když se vřesovce pleťové musí ve své domovině potkat s tak nepříznivými podmínkami. Ovšem pokud je chcete skutečně potěšit, nevysazujte je do stínu velkých stromů, naopak jim dopřejte místo na slunci. Jinak si vystačí jen s propustnou půdou, přemokření jim totiž nesvědčí. Je-li třeba, přidejte do zahradní zeminy trochu písku nebo rašeliny.

Nejvíce péče potřebují vřesovce během prvního roku po výsadbě. Mladé rostliny, které ještě nestihly pořádně zakořenit, odolávají holomrazům o poznání hůře. Nenechte se tedy mást tvrzením prodejce o dokonalé mrazuvzdornosti a na první zimu mladé sazeničky raději zakryjte vrstvou chvojí. Jeden rok se tedy budete muset obejít bez jejich krásy, o to vydatněji vám však vykvetou příští rok.

Chcete hodně květů? Pak vřesovec pleťový každé jaro dobře ostříhejte

Vřesovištní rostliny se přece nestříhají, alespoň to tvrdily naše babičky. Ale nechat je růst jako dříví v lese jim příliš neprospívá. Tedy alespoň vřesovcům ne. Každé jaro je proto neváhejte o třetinu zkrátit. Vhodnou dobu poznáte snadno – stačí vyčkat, až odkvetou.

Vřesovce a pěstitelské kompozice – které rostliny se k nim nejvíce hodí?

Nechcete tyhle krasavce z Alp pěstovat samotné? Nemusíte, dobrou společnost jim udělají i jiné kyselomilné rostliny. Může jít o vřes obecný, rododendrony a azalky, dabécie a další. Při výsadbě do truhlíků pak nepohrdne ani sousedstvím břečťanu, utvoří pak krásný kontrast s jeho tmavě zelenými listy.

Náš tip: větvičky vřesovce lze použít i do suchých vazeb, vydrží v nich opravdu dlouho.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář