vriesea rostlina

Vriesea: Půvabná pokojovka se speciálními nároky na zálivku

Patří do rodiny bromélií, pochází ze Střední Ameriky a v obchodech vás na první pohled okouzlí svým pestrobarevným květenstvím, vyrůstajícím z masivní růžice svěže zelených listů. Po odkvětu bohužel umírá, ale stejně rychle obráží, takže to s ní rozhodně nevzdávejte. Vrísea, vrisea alias Vriesea splendens vykvete za svůj život jen jednou jedinkrát. Okouzlí své okolí a poté mateřská rostlina odumírá. Často si toho ale na první pohled nevšimnete, protože ji obklopí množství dceřiných rostlinek, které velmi rychle zaplní prázdné místo.

Co potřebuje vriesea ke své spokojenosti? bromeliad - Vriesea: Půvabná pokojovka se speciálními nároky na zálivku

Jde o bromélii, takže se přirozeně vyskytuje v korunách stromů, kde má dostatek vlhkosti a rozptýleného světla. A tytéž podmínky uvítá i u nás doma. Čím víc světla bude mít, tím lépe se vybarví. Ovšem plné slunce jí nesvědčí. Snadno se spálí, na listech se začnou tvořit nevzhledné hnědé skvrny a rostlina celkově nebude prospívat.

Jak na správnou zálivku broméliovitých?

Dalším krokem k úspěchu je vzdušný, lehký substrát a pravidelná zálivka. Volte měkkou, odstátou vodu. A to  nejenom do samotného květináče, ale také do listové růžice. Rostlina z ní čerpá vodu a vlastně tak napodobujeme přirozené podmínky v pralesích Střední Ameriky.

Broméliovité rostliny slouží ve volné přírodě často jakési malé rybníčky, v nichž se často usazují drobní živočichové nebo do nich padají nejrůznější nečistoty. Totéž se vám může stát  doma, takže začne-li voda v nálevce nepříjemně zapáchat, vylijte ji, rostlinu jemně očistěte a nalijte čerstvou. Zalévejte mírně, nepřehánějte to, jinak začne rostlina uhnívat.

Další nároky na pěstování

Posledním důležitým bodem jsou teploty. Přes léto požaduje vriesea asi 22 – 25 °C, ovšem v zimě jsou její nároky o něco mírnější. I tak by však teplota prostředí nikdy neměl klesnout pod 18 °C. Pamatujte na to, že je to přece jenom tropická květina.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít