chilli

Máte rádi chilli papričky? Jak vlastně působí na váš organismus

Ostrá a pálivá chuť na jazyku, slzy v očích. Víte co za to může? Látka zvaná kapsaicin, která je obsažená v chilli papričkách. Má prokazatelně pozitivní účinky na náš organismus, ale může i škodit.

Chilli pochází ze Střední Ameriky, je používána jako hlavní ingredience mexické kuchyně. Je to malý keř, s dřevěnou stopkou. Kvete bílými květy, které se postupně mění na lusky různého tvaru, velikosti, barvy. V závislosti na typu odrůdy může být také chilli paprička různě pálivá.

Její pálivost se měří podle speciálních jednotek, tzv. Scovilleho stupnice. Sladká paprika – 0, jalapeno – 2500-4000 jednotek, nejpálivější mexické habaneros mohou dosáhnout od 200 000 po 500 000 jednotek. Habaneros pochází z ostrova Yucatgán a řadí se mezi nejpálivější na světě. Je třeba jejich konzumaci zvážit.

pokrm z chilli - Máte rádi chilli papričky? Jak vlastně působí na váš organismus

Co je kapsaicin

Chemicky se jedná o alkaloid, který dává chilli papričce silný, štiplavý a pikantní charakter. Podle studií má antibakteriální, antikarcinogenní a analgetický účinek. Může snížit hladinu LDLhcolesterolu. Jeho původní funkcí byla pravděpodobně ochrana před houbami a plísněmi.

Kapsaicin také napomáhá hubnutí, zrychluje metabolismus, dokáže pomoci i při cukrovce. Stimuluje žaludeční sekreci a urychluje trávení, také tlumí chuť k jídlu.

Masti a krémy, pomáhají při artritidě. Může být také použít jako lokální anestetikum. Snižuje riziko vzniku infarktu a cévní mozkové příhody. Jsou známé kapsaicinové náplasti, které ulevují od bolesti zad.

Ne každému však konzumace chilli papriček dělá dobře, můžete mít i trávicí obtíže. Chilli papričkami se lze i předávkovat. U některých osob může negativně působit na krevní tlak a tep. Někdy také vyvolává zarudnutí a tvorbu puchýřků.

 

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít