Zaujmou pestrobarevnými kulatými hlavičkami vyrůstajícími ze svěže zeleného listoví. Právě proto byly floxy alias plamenky dříve k vidění snad na každé zahradě. Tvoří nedílnou součást skalkového porostu, ale uplatní se i jako obruba záhonů nebo uvítací solitér před hlavním vchodem.
Kultivarů floxů (Phlox) existuje na našem trhu opravdu hodně. Všeobecně platí, že ty nízké vás potěší květy brzy zjara, zatímco vysoké rostliny si na svou příležitost počkají a příjemné letní podvečery provoní svým nezaměnitelným aroma teprve na přelomu července a srpna.
Floxy budete muset koupit jen jednou
Na starých zahradách se zpravidla pár floxů někde ve stinných koutech najde. Pokud takové štěstí nemáte, budete si muset v dubnu koupit mladé sazeničky nebo si je předpěstovat doma ze semen vysévaných v únoru. Malé semenáčky potřebují dostatek světla a jsou náchylné na přemokření.
Ven floxy vysazujeme v dubnu. Jsou poměrně odolné, takže nemusíme čekat, až přejdou poslední jarní mrazíky. A dobrou zprávou je, že se na svém stanovišti dokáží dále množit semeny, takže vám odpadnou starosti s jejich nakupováním.
Oživí skalky i kombinované záhony
Floxům se bude dařit všude tam, kde budou mít dostatek světla a tepla. Spolu s hvozdíky, tařičkou a tařicí proto rády vytvoří pevný základ každé skalky. Hodí se i do záhonů osídlených rostlinami, jež nevyžadují příliš velké množství vody – např. třapatka nebo bohyšky. Příliš suché stanoviště jim však nesvědčí, na takovém kvetou jen velmi málo.
S přihnojováním si starosti také dělat nemusíte. Pestrobarevné koberce všech možných barev se vytvoří i bez nich. Pokud však budete chtít rostlinkám přece jenom trochu přilepšit, udělejte to nanejvýš dvakrát za sezónu. Na zimu pak překryjte trsy floxů vrstvou chvojí, pod kterou bez obtíží přečkají až do jara.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz