ASTRA T

Lidé si často spletou hvězdnice a astry. Nejsou ovšem vůbec příbuzní

Poptáte-li se v zahradnictví na nízké astry, přinesou vám nejspíš právě hvězdnice. Botanicky však k sobě vůbec nepatří. Stále však jde o ideální ozdobu skalek, záhonů i předzahrádek. Bylo by tedy škoda se o ni připravit jen kvůli botanickým pletichám.

Na podzimní zahradě je nelze přehlédnout. První nakvétají už v srpnu, a svou krásou vás potěší často až do zámrzu. A proč ty botanické techtle mechtle? Rod Hvězdnic se totiž odborně nazývá Aster, a paří do čeledi Asterales.

Vyberete si z mnoha velikostí

Nejnižší odrůdy hvězdnic nepřesáhnou i při plném vzrůstu 30 centimetrů, ty nejvyšší pak klidně atakují metr a půl. Bohatě větvené stonky jsou dekorativní i mimo květ, pokrývají je totiž hustě narostlé tmavě zelné lístky.

Velmi malé jsou i květy, jejich velikost se pohybuje mezi 1-8 centimetry. Barvy mohou nabídnout velmi pestrou paletu – bílá, fialová a růžová však patří k nejžádanějším. Celou kompozici skvěle dotvoří sytě žlutý střed.

hvězdnice - Lidé si často spletou hvězdnice a astry. Nejsou ovšem vůbec příbuzní

Zdroj foto: wikipedie                     hvězdnice

Kde hvězdnice nejlépe pěstovat?

Až jim budete vybírat na zahrádce místo, vsaďte na chráněné slunné stanoviště. Ve stínu rostliny často odumírají od středu, což je způsobeno houbovým chorobami. O zálivku se příliš starat nemusíte. Hvědnice ji potřebují jen ve velmi horkém létě.

Zcela bez péče se však neobejdou. Pokud chcete, aby dlouho a vydatně kvetly, nevyhnete se odstraňování starých květů. Připravte si ostré nůžky – neodtrhávejte je, mohli byste hvězdnice omylem povytáhnout ze země a poškodit jejich kořenový systém.

Navíc každým třetím nebo čtvrtým rokem (podle toho, jak dobře se u vás bude rostlinám dařit) rozdělte vzrostlé trsy a dceřiné rostliny vysaďte na jiná místa v zahradě. Příliš staré a husté trsy kvetou jen málo. U vyšších kultivarů pak nezapomeňte ani na vhodnou oporu, aby se stonky pod tíhou velkých květů nepolámaly. Z takového poškození se jen těžko vzpamatovávají.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

4 Komentářů

Zanechte komentář