měsíček

Z květů měsíčku si vyrobte domácí náhražku šafránu

16.10.2018
2 477 Zobrazení

Šafrán, jak známo, je velmi drahým kořením. A nejen proto se jej přidává do jídla jen velmi malé množství. Šafrán má ve velkém množství také nepříznivé účinky na náš organismus, které se mohou podobat otravě. U měsíčku však nic takového nehrozí.

Kdy a jak sklízet květy měsíčku

Květy měsíčku lékařského můžete sbírat po celé léto i na začátku podzimu, a to nejraději pravidelně, cca 2x týdně. Trhejte jen květy sytě oranžové barvy. A pamatujte, čím více omezíte tvorbu semen, tím více a bohatěji měsíček pokvete.

Jak měsíček sušit, aby si zachovat svou oranžovou barvu

Chcete-li měsíček sušit jako náhražku šafránu, tj. abyste si jím mohli obarvit jídlo, je třeba zachovat jeho oranžovou barvu. Toho nejlépe docílíte, když nebudete květy sušit na slunci. I tak se nabízí několik variant. Pomalejší sušení ve stínu na chráněném místě. Rychlejší sušení v sušičce na ovoce anebo v horkovzdušné troubě při teplotě 45 °C a pootevřených dvířkách.

Jak poznáte, že okvětní lístky jsou usušené

Usušené lístky poznáte tak, že se lístků dotknete prstem, a ony se lehce zlomí.

Kde a jak skladovat usušené okvětní lístky měsíčku

Nejlepší skladování je v uzavíratelných skleněných nádobách nebo keramických dózách, samozřejmě vždy v temnu, aby slunce květy nevybělilo.

A kam lístky měsíčku přidávat

Jednoduše všude tam, kam byste jinak dali šafrán. Tedy do másla, tvarohu, jídel z rýže (slaných i sladkých) atd. Lístků měsíčku však přidávejte asi 10x více než šafránu, abyste docílili žádoucího obarvení. Nežádoucích účinků se bát nemusíte, naopak měsíček má mnoho blahodárných léčivých účinků.

 

TIP:

Vše pro domácnost, domácí potřeby, dekoraci a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít